eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDolar wciąż silny

Dolar wciąż silny

2014-09-10 10:40

Wywołana poniedziałkowym raportem Fed burza na rynku walutowym dalej trwa, podnosząc zmienność na forexie do półrocznych szczytów. Dolar pokazuje siłę względem walut G10 i rynków wschodzących, choć przy obecnym poziomie wykupienia dalsze wzrosty są coraz trudniejsze.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Okres marazmu na rynku walutowym, jaki utrzymywał się przez ostatni trzy miesiące, dość boleśnie uległ zakończeniu. Deutsche Bank FX Volatility Index, mierzący zmienność na rynku walutowym, od początku września skoczył o 32 proc. do poziomu 7,73, najwyżej do lutego. Skok jest pokłosiem trwających od poniedziałku zmian w wycenie oczekiwań ścieżki podwyżek stóp procentowych Fed (dla przypomnienia, zdaniem oddziału Fed w San Francisco rynek nie w pełni dyskontuje tempo podwyżek). Przy tak klarownym impulsie do aprecjacji dolara nie dziwią straty pozostałych walut z grona G10, a także rynków wschodzących. Od początku tygodnia najmocniej traci dolar australijski (-2,5 proc.), który dziś w nocy dodatkowo został osłabiony przez rozczarowujący odczyt indeksu zaufania konsumentów (spadek o 4,6 proc. m/m). W uniwersum emerging markets największej przecenie uległy rand południowoafrykański ( -2,6 proc.) i lira turecka (-2,3 proc.). Polski złoty na tym tle wypada relatywnie dobrze (-0,9 proc.), choć presja podażowa dalej się utrzymuje.

Pole do dalszej aprecjacji coraz mniejsze


Każdy kolejny dzień utrzymywania się dominacji dolara będzie zwiększał ryzyko krótkoterminowej realizacji zysków. Indeks siły względnej (RSI, 14 dni), mierzący poziom wykupienia/wyprzedania danej waluty, na EUR/USD, GBP/USD i USD/JPY osiąga już graniczne wartości na niekorzyść dolara. W przypadku AUD/USD, USD/TRY, USD/MXN sytuacja wygląda trochę lepiej, co wyjaśnia, dlaczego ostatnie 24 godziny przyniosły silniejsze ruchy na tych parach. Tylko że bez wyraźnego negatywnego impulsu dla dolara, trudno oczekiwać gwałtownego zwrotu. Potencjalny sygnał może dać posiedzenie FOMC, gdzie prezes Fed może chcieć ostudzić rynkowe oczekiwania. Ale to dopiero za tydzień.

Dzisiejsze kalendarium nie przemawia za wyraźna zmianą obrazu rynku. Za nami już zwykle przechodzące bez echa odczyty produkcji przemysłowej z Francji i Hiszpanii. Dane o zapasach hurtowników z USA (16:00) podobnie nie powinny skupić uwagi. Pozycją dnia jest decyzja w sprawie stóp procentowych banku centralnego Nowej Zelandii, gdzie oczkuje się braku zmian. Na konferencji po posiedzeniu bank zapewne zwróci uwagę na „nieuzasadnioną” siłę dolara nowozelandzkiego, choć bez zasugerowania przejścia do luzowania w najbliższych miesiącach. Jednak pozytywny wydźwięk stanowiska zapewne zostanie zbilansowany przez niepewność o wynik zbliżających się wyborów – ostatnie sondaże pokazują spadek poparcia dla partii rządzącej.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Konrad Białas / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: