eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweGiełda dla początkujących

Giełda dla początkujących

2005-10-20 00:14

Inwestowanie na giełdzie wymaga wiedzy inwestycyjnej i doświadczenia. Nawet jeśli nie planujemy zakupu akcji, warto znać podstawowe zasady obrotu giełdowego.

Przeczytaj także: Inwestorzy oczekują zdecydowanych reakcji KNF i GPW

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowane są akcje 237 spółek. Aby rozpocząć inwestowanie na giełdowym parkiecie, należy założyć rachunek inwestycyjny w jednym z biur maklerskich. W większości z nich nie płaci się za jego założenie. Opłata za prowadzenie rachunku wynosi najczęściej do 50 zł. Zgodnie z podpisaną umową o świadczenie usług brokerskich, dom maklerski będzie kupować i sprzedać akcje wybranych spółek, opierając się o złożone przez inwestora zlecenie.

Aby stać się posiadaczem akcji, inwestujący powinien złożyć zlecenie kupna, w którym określa:

- nazwę spółki, której akcje zamierza nabyć,
- termin ważności zlecenia,
- liczbę walorów, jakie chce kupić,
- cenę, po jakiej chce dokonać zakupu; przy czym zamiast podawania konkretnej ceny, może złożyć zlecenie według zasad: po każdej cenie (PKC) – kupno/ sprzedaż bez względu na cenę; po cenie rynkowej (PCR) – kupno/ sprzedaż po cenie z jaką zostało wystawione najlepsze zlecenie przeciwne; po cenie rynkowej na otwarcie (PCRO) – kupno/ sprzedaż po cenie otwarcia.

Złożone zlecenie zostaje przekazane do centrali domu maklerskiego, gdzie następnie sprawdza się czy inwestor, który chce sprzedać akcje, posiada je na swoim rachunku, a ten, który chce je kupić, ma środki na ich nabycie. Po weryfikacji zgłoszenia, inwestor otrzymuje potwierdzenie. Na tej podstawie dom maklerski składa na giełdę zlecenie maklerskie, które trafia do arkusza zleceń. Tam wszystkie zlecenia czekają na realizację. O kolejności decyduje cena zgłoszona przez inwestora, a następnie czas zgłoszenia.

Za każdą transakcję dokonaną w imieniu inwestora na giełdzie biuro maklerskie pobiera prowizję, zarówno od kupna jak i sprzedaży. Opłata pobierana jest w zależności od wartości transakcji. Im wyższa jest wartość zlecenia, tym wyższa prowizja. Zwykle taka opłata to: określony procent od wartości transakcji i opłata stała.

Zakupu akcji można dokonać: osobiście w biurze maklerskim, telefonicznie lub za pośrednictwem Internetu.

Podstawą sukcesu na giełdzie jest prawidłowy wybór odpowiedniego momentu na kupno akcji (wejścia na rynek) i sprzedaż akcji (wyjścia z rynku). Obowiązują dwie prawidłowości ruchu cen:

- bardziej prawdopodobny jest spadek cen w sytuacji, kiedy rynek osiąga kolejne z rzędu wysokie maksimum,
- bardziej prawdopodobny jest wzrost cen w sytuacji, kiedy rynek osiąga kolejne z rzędu głębokie minimum.

Warto wiedzieć, że polska Giełda Papierów Wartościowych wprowadza do obrotu nowy instrument finansowy – opcje na akcje pojedynczych spółek. Będzie to kolejny instrument pochodny notowany na warszawskim parkiecie. Do tej pory krajowi inwestorzy mogli korzystać z opcji giełdowych opartych na indeksie WIG20. Opcje wprowadzone do obrotu 17 października br. mają bazować na akcjach spółek o wysokich obrotach i kapitalizacji: Telekomunikacji Polskiej, Prokomie, Banku Pekao, PKN Orlen oraz KGHM.

W wypadku tego sposobu inwestowania, nabywając opcje kupna zarabia się na wzroście kursu akcji, kupując zaś opcje sprzedaży, można zyskać na spadku ich kursu.

oprac. : Open Finance Open Finance

Jak pobić giełdowe indeksy?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: