eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweRejestr dłużników: sprawdź, jak z niego zniknąć!

Rejestr dłużników: sprawdź, jak z niego zniknąć!

2014-10-09 00:30

Przeczytaj także: Trzy rejestry dłużników, do których można trafić


Bazy BIG-ów umożliwiają uzyskanie:


  • raportu podsumowującego wszystkie dane gospodarcze, jakie znajdują się na temat przedsiębiorcy w konkretnej bazie na dzień jej weryfikacji;
  • raportu osób, jakie pytały o przedsiębiorcę w ostatnich 12 miesiącach.

Jak zniknąć z rejestru dłużników?


Jeżeli już przedsiębiorca znajdzie się na czarnej liście dłużników, jedynym sposobem, aby z niej zniknąć, jest całkowita spłata zadłużenia. W przypadku niespłacenia długu wpis w rejestrze dłużników może widnieć nawet przez 10 lat.

Sposobem na wykreślenie z rejestru dłużników może być:
  • całkowita spłata zobowiązania,
  • sprzedaż wierzytelności,
  • upływ czasu.

Całkowita spłata zobowiązania


Zgodnie z ustawą, na mocy której działają instytucje prowadzące rejestry dłużników, jeżeli nastąpi całkowita spłata zadłużenia, wierzyciel przekazuje do właściwego biura informacje gospodarcze o wywiązywaniu się ze zobowiązań w terminie 14 dni od dnia:
  1. złożenia wniosku przez podmiot, którego dotyczy zobowiązanie,
  2. od dnia wywiązania się z zobowiązania z własnej inicjatywy.
Następnie w terminie kolejnych 7 dni biuro usuwa informacje, których dotyczył wniosek.

Sprzedaż wierzytelności


Jeżeli wierzyciel zdecyduje się zbyć wierzytelność i złoży taką informację w BIG, to w terminie 14 dni od uzyskania informacji od wierzyciela o zbyciu wierzytelności wpis o dłużniku jest usuwany. Nie będzie to miało jednak miejsca, jeżeli nowy wierzyciel (nabywca wierzytelności) przed upływem tego terminu złoży wniosek o aktualizację danych w zakresie określenia wierzyciela.

Upływ czasu


Wpis w bazie dłużników może zostać również usunięty “z urzędu” po upływie 10 lat. Zgodnie bowiem z Ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych art. 31 “Biuro usuwa informacje gospodarcze:(...) po upływie 3 lat od ich ostatniej aktualizacji, nie później niż po upływie 10 lat od dnia ich przekazania przez wierzyciela”.

Możliwość dokonania wpisu w rejestrze dłużników może mieć zatem niebagatelne znaczenie dla przedsiębiorcy - i to z różnych punktów widzenia. Baza nierzetelnych podmiotów może posłużyć jako narzędzie dochodzenia spłaty należności czy obniżające ryzyko zawarcia współpracy. Z drugiej zaś strony gdy to przedsiębiorca zostanie przez swojego wierzyciela wpisany na taką listę, fakt ten może skutkować spadkiem wiarygodności, a w konsekwencji zahamowaniem rozwoju firmy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: