TFI: sprzedaż i umorzenia IX 2014
2014-10-15 13:50
Od początku października 2012 do TFI napłynęło ponad 37 miliardów złotych © wojost11 - Fotolia.com
Przeczytaj także: TFI: sprzedaż i umorzenia VIII 2014
- Ostatnie dwa lata wpłat do funduszy inwestycyjnych są najlepszym odzwierciedleniem tego, jak istotny stał się rynek TFI dla inwestorów i oszczędzających. Preferencje klientów podlegały i podlegają zmianom, ale fundusze inwestycyjne niezmiennie traktowane są jako jedna z najlepszych alternatyw inwestycyjnych. Jako IZFiA stale zachęcamy także do odpowiedniej dywersyfikacji inwestycji, lokowania w klasy aktywów o różnym poziomie ryzyka - mówi Marcin Dyl, Prezes Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
W samym wrześniu inwestorzy byli nieco bardziej aktywni niż w poprzednich miesiącach. Widać to m.in. po zwiększonym poziomie sprzedaży brutto (+9,1 mld zł), jak i wyższej wartości samych odkupień (-8,4 mld zł). I tak, jak w poprzednich miesiącach dominowały głównie dwie klasy aktywów: instrumenty dłużne oraz rynku pieniężnego, przy czym największą popularnością cieszyły się te pierwsze.
fot. mat. prasowe
Saldo nabycia i umorzeń
Do funduszy dłużnych napłynęło +0,92 mld zł, przy czym klienci wpłacali środki zarówno do funduszy obligacji korporacyjnych (+0,06 mld zł) jak i do funduszy obligacji skarbowych oraz uniwersalnych, do których łącznie wpłynęło +0,86 mld złotych. Tej grupie aktywów sprzyja trwająca hossa cenowa na rynku polskich obligacji oraz kolejne decyzje RPP ukierunkowane na zmniejszanie poziomu stóp procentowych.
fot. mat. prasowe
Fundusze - nabycia i umorzenia
Podobnie jak w ciągu ostatnich kilku miesięcy, nowe środki pozyskały także fundusze rynku pieniężnego i gotówkowe: +0,22 mld złotych. Choć trzeba przyznać, że to wyraźnie mniej niż w sierpniu czy lipcu, niemniej jednak daje się zauważyć, że aktywa o niskim profilu ryzyka wciąż są preferowane przez część klientów.
Spadające stopy procentowe nie przekładają się na wyraźne wzrosty giełdowych indeksów, a co za tym idzie na popularność funduszy akcyjnych. Dodatnie saldo wpłat i umorzeń uzyskały fundusze małych i średnich spółek (+21 mln zł), choć już ogólne saldo tej grupy aktywów było ujemne we wrześniu i wyniosło niecałe -0,3 mld złotych. Na uwagę zasługuje również istotny wzrost napływu do funduszy rynku niepublicznego, do których w ubiegłym miesiącu trafiło ponad +138 mln zł, najwięcej od maja tego roku.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)