eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweWyjazd na narty - jakie ubezpieczenie?

Wyjazd na narty - jakie ubezpieczenie?

2014-12-20 00:25

Wyjazd na narty - jakie ubezpieczenie?

Jakie ubezpieczenie na narty? © Tilio & Paolo - Fotolia.com

Już niebawem część z nas wyjedzie z rodziną lub przyjaciółmi w góry, by powitać sezon narciarski. Szaleństwo pośród białego puchu to gratka dla niejednego z nas. Pamiętajmy jednak, że to właśnie na stoku zdarza się co roku mnóstwo niebezpiecznych wypadków. Nie zapominajmy o polisie ubezpieczeniowej.

Przeczytaj także: Chytry dwa razy traci czyli warto mieć ubezpieczenie

Bogata oferta ofert ubezpieczeniowych sprawia, że zupełnie nie wiemy, którą z nich wybrać. Wszystkie wyglądają dobrze, ale na jaką się zdecydować? Podstawowym kryterium przy wyborze powinna być suma Ubezpieczenia kosztów leczenia. Musi być ona na tyle wysoka, by pokryć ewentualne koszty leczenia. Jaką sumę najlepiej wybrać? Optymalna kwota wynosi 100 – 300 tys. zł. Zakres terytorialny i definicja ryzyka są również bardzo ważne - musimy je zdefiniować przy zakupie naszej polisy. Odpowiednie ubezpieczenie uchroni nas przed finansowymi konsekwencjami zdarzenia: koniecznością samodzielnego pokrycia kosztów leczenia i pobytu w szpitalu, leków, dodatkowej opieki, a także transportu medycznego. Co więc możemy zrobić, by nie płacić po wypadku kolosalnych sum pieniędzy?

Szusowanie w polskich górach


Na jakie ubezpieczenie powinnyśmy zdecydować się, gdy zaplanujemy wyjechać w polskie góry? „Wybierając się w polskie góry, warto zaopatrzyć się w ubezpieczenie wypadkowe z bogatym assistance medycznym i świadczeniem rehabilitacji. Takie ubezpieczenie zapewnia nie tylko odszkodowanie na wypadek uszczerbku na zdrowiu, ale także niezbędną pomoc tuż po zdarzeniu: wizytę lekarza, opiekę pielęgniarską, dostarczenie leków czy pomoc domową, jeśli będziemy dłużej unieruchomieni w związku z wypadkiem. Bardzo ważna jest również pomoc w organizacji i prowadzeniu rehabilitacji – często wypłata świadczenia pieniężnego nie do końca jest pomocna, ponieważ i tak nie wiemy, do którego ośrodka rehabilitacyjnego się udać lub czy ułożony plan rehabilitacji jest dla nas na pewno odpowiedni”- tłumaczy Joanna Nadzikiewicz, Dyrektor Handlowy Europ Assistance Polska

fot. Tilio & Paolo - Fotolia.com

Jakie ubezpieczenie na narty?

Podstawowym kryterium przy wyborze powinna być suma Ubezpieczenia kosztów leczenia. Musi być ona na tyle wysoka, by pokryć ewentualne koszty leczenia.


Wyjazd za granicę


Przed wyjazdem na zagraniczne stoki należy sprawdzić czy polisa w podstawowej wersji obejmuje uprawianie sportów. W przeciwnym wypadku koniecznie zdecydujmy się na rozszerzenie polisy, dzięki czemu zostaną pokryte koszty medyczne w razie wypadku. Powiększenie sumy ubezpieczenia może nas uratować także w razie utraty sprzętu, uszkodzeń czy złych warunków pogodowych, kiedy to stoki zostałyby niespodziewanie zamknięte. Warto również pamiętać o innych – ubezpieczenie OC, które zawarte jest w niektórych polisach, uchroni nas na wypadek szkody wyrządzonej przez nas lub naszych dzieci osobom trzecim lub ich mieniu.

Z jakich opłat będziemy zwolnieni?


Szczegółowe zapoznanie się z zakresem ubezpieczenia pozwoli nam nabyć polisę, która może uratować nasz portfel w razie nieszczęśliwego wypadku. Dostępne na rynku ubezpieczenia mogą pokryć koszty leczenia ambulatoryjnego, szpitalnego, transportu medycznego, repatriacji do kraju czy odwiedzin osoby bliskiej. Joanna Nadzikiewicz z Europ Assistance Polska dodaje, że „W sytuacji trwałego uszczerbku na zdrowiu możemy liczyć na odszkodowanie z polisy NW, a gdy uszkodzimy czyjeś mienie lub spowodujemy wypadek na osobie – z naszej polisy pokryte zostanie odszkodowanie dla tej osoby. W przypadku opóźnienia lub odwołania lotu możemy również liczyć na konkretne świadczenia pieniężne. Wszystkie świadczenia wypłacane są do limitu przewidzianego danymi warunkami ubezpieczenia, dlatego tak ważne jest dokładne zapoznanie się z zakresem ubezpieczenia.”

Koszty wypadku bez ubezpieczenia


Nieszczęśliwe zdarzenia w alpejskich kurortach mogą nas słono kosztować. Nie mając ubezpieczenia, możemy być później zobowiązani do zapłaty nawet kilkuset euro! Tyle może kosztować nas pomoc medyczna, jeśli uraz będzie wymagał operacji, długiej hospitalizacji czy skomplikowanych zabiegów. Sam transport medyczny to koszt nawet 5 000 euro. Warto również wspomnieć, że za powrót helikopterem do kraju możemy również zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych... Czy naprawdę więc warto ryzykować i wyjeżdżać na wczasy bez wykupionej polisy? Eksperci Europ Assistance zdradzają nam, że standardowa wizyta u lekarza może w niektórych kurortach wynieć nawet 1 000 USD – np. w Aspen.

Kiedy wystarczy EKUZ?


O wadach i zaletach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego pisaliśmy już wcześniej. A jak to wygląda podczas wyjazdów zimowych? „W Polsce opieka ambulatoryjna, leczenie szpitalne czy stomatologiczne jest objęte ubezpieczeniem społecznym, ale we Francji, Hiszpanii czy Niemczech, nie wszystkie usługi medyczne są bezpłatne. W Hiszpanii finansowana jest opieka medyczna z wyłączeniem leczenia stomatologicznego, co oznacza, że polscy turyści posiadający jedynie kartę EKUZ za pomoc stomatologiczną będą musieli zapłacić z własnych środków. W Niemczech dopłata do pobytu w szpitalu wynosi 10 EUR za dobę. Hospitalizowany w Niemczech Polak będzie musiał zatem zapłacić rachunek po wyjściu ze szpitala. Francuzi z kolei do opieki zdrowotnej dopłacają około 20% z własnych środków. Poszkodowany Polak we Francji również będzie musiał pokryć tę część kosztów medycznych. Warto też wiedzieć, że w niektórych krajach europejskich, lekarze pracują w ramach publicznej opieki jedynie do określonej godziny.” - tłumaczy Joanna Nadzikiewicz. Dodajmy również, że karta EKUZ nie pomoże nam w pokryciu kosztów transportu do kraju oraz w kontakcie z polskim koordynatorem pomocy.

Ilu Polaków decyduje się na zakup?


VI Ogólnopolskie Badanie Assistance pokazało, że na zakup ubezpieczenia turystycznego decyduje się 62% osób, które wzięło udział w ankciecie. 7% z nich posiada owe obezpieczenie w ramach innych produktów, np. karty kredytowej. Czy 62% ankietowanych to dużo? Pamiętajmy, że lepiej dmuchać na zimne i zabezpieczyć się na przyszłość. O wypadek na stoku nie jest trudno, szczególnie jeśli dopiero rozpoczynamy naszą narciarską karierę. Warto więc chronić zdrowie swoje i innych. Zwłaszcza, że kwoty leczenia mogą nas później, w najlepszym wypadku, wynieść kilkanaście tysięcy euro...

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Kotarson / 2014-12-24 12:28:31

    Warto wykupić choćby najprostsze przez SMS. U mojego operatora, dzięki umowie z jednym z TU, obejmuje to zarówno ubezp. zdrowotne jak i assistance, a więc korzyść podwójna. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: