eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRynki finansowe: co przyniesie 2015 rok?

Rynki finansowe: co przyniesie 2015 rok?

2015-02-26 13:04

Rynki finansowe: co przyniesie 2015 rok?

Jakie zmiany przyniesie rok 2015 na rynkach finansowych? © milosducati - Fotolia.com

2014 rok należał do dolara i spółek notowanych na Wall Street. Indeks dolara zyskał w poprzednim roku niemal 13 proc., a indeks S&P500 dał zarobić ponad 12 proc. Jeszcze większe stopy zwrotu przyniosły inwestycje w Chinach - Shanghai Composite pozwolił zarobić ponad 50 proc. w skali roku - czy w Turcji, w której XU100 urósł o ponad 27 proc. Na przeciwległym biegunie znajduje się ropa, na której można było stracić ponad 40 proc., rubel, który osłabił się względem dolara o ponad 70 proc. czy rosyjski indeks RTS, który został przeceniony o 43 proc. Jeśli chodzi o Polskę, możemy mówić o rozczarowaniu, ponieważ giełda wyraźnie nie nadążała za realną gospodarką, a koniec roku przyniósł mocne osłabienie złotego.

Przeczytaj także: Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009

Gospodarka Europy podnosi się z kolan?


Na rynku walutowym niepodzielnie panują banki centralne i to ich działania wykreowały trendy, które obserwowaliśmy od połowy minionego roku. FED systematycznie ograniczał, a w końcu ostatecznie wygasił program QE3, tym samym kończąc okres ekspansji swojej księgi bilansowej. Od teraz amerykańskiej gospodarce do rozwoju muszą wystarczyć niskie stopy procentowe, choć i w tym zakresie zbliża się okres normalizacji. W Europie mamy sytuację zupełnie odwrotną. Gospodarka Starego Kontynentu cały czas nie może wstać z kolan, dlatego na bezprecedensowe działania zdecydował się Europejski Bank Centralny, który obniżył stopę depozytową poniżej zera i wprowadził kolejne programy, które mają na celu ułatwienie dostępu do kredytów. Wydaje się jednak, że działania EBC są zbyt późne i zbyt ostrożne, aby zdecydowanie pobudzić gospodarkę. Wprowadzenie skupu obligacji rządowych było zatem nieuniknione, ponieważ rynek długu prywatnego jest w Europie zbyt mały, aby skutecznie prowadzić na nim operacje monetarne. Efektem działań FED jest wspomniane wcześniej wyraźne umocnienie dolara. Oba banki wygenerowały niespotykany trend na głównej parze walutowej świata – EURUSD, której kurs spadał właściwie nieprzerwanie przez 7 miesięcy.

fot. milosducati - Fotolia.com

Jakie zmiany przyniesie rok 2015 na rynkach finansowych?

Co do rynku europejskiego, kluczową kwestią w 2015 roku będzie skup obligacji rządowych, wprowadzony przez EBC.


Polska to ryzykowny rynek


Jeżeli chodzi o rynki akcyjne, to trendy z poprzednich lat zostały zachowane – cały czas obserwowaliśmy przewagę akcji amerykańskich nad resztą stawki (poza małymi wyjątkami). Zdecydowana większość roku upłynęła inwestorom na Wall Street pod znakiem spokojnych wzrostów i systematycznych rekordów na głównych indeksach, stosunkowo dobrze zachowywała się także większość indeksów zachodnioeuropejskich, które rosły na fali kolejnych działań EBC. W chwili obecnej wszystko wskazuje na to, że w 2015 roku to Europa będzie najmocniejszym rynkiem akcyjnym, oczywiście za sprawą działań EBC. Mocno rozczarowała natomiast GPW, gdzie szeroki indeks WIG stracił prawie 3 proc. w skali roku. Po części jest to wina konfliktu na Ukrainie, braku popytu na akcje ze strony OFE oraz braku działań RPP, która biernie przygląda się deflacji. Miniony rok był dla polskich akcji stracony pomimo tego, że gospodarka rozwijała się w przyzwoitym tempie, a wyceny spółek są dość atrakcyjne. Wpływ wydarzeń na Ukrainie jest obecnie widoczny na poziomie pojedynczych spółek, a nie realnej gospodarki jako całości. Z punktu widzenia globalnych inwestorów, w takich warunkach geopolitycznych Polska jest jednak rynkiem ryzykownym i dlatego była ona niedoważana w większości portfeli. Widać to nie tylko po GPW, ale także po kursie złotego, dla którego koniec roku był wyjątkowo nieudany.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: