Kradzieże z kart kredytowych kosztowały 11 mln złotych
2015-03-02 00:36
Karty kredytowe w niebezpieczeństwie © Photographee.eu - Fotolia.com
Rocznie Europejczycy tracą ponad 1,8 miliarda dolarów na skutek wycieków danych z kart kredytowych. W naszym kraju tylko w 2013 roku przedsiębiorcy i osoby prywatne utraciły około 11 milionów złotych. Okazuje się jednak, że na tle innych krajów bardzo pozytywnie się wyróżniamy - w porównaniu do poprzedniego roku odsetek kradzieży z polskich kart zmalał o niemal 4 procent. Zdaniem firmy Check Point Software ta tendencja będzie się utrzymywać, chociaż nie należy zapominać, że hakerzy nie próżnują.
Przeczytaj także: Czy AI pomoże ograniczyć oszustwa finansowe?
Wartość cyberkradzieży, których ofiarami padają Polacy to jednak nic w porównaniu z sumami, które tracą Amerykanie - statystyki pokazują, że każdego roku amerykańska gospodarka traci około 5 miliardów dolarów. W zeszłym roku wystarczył jeden atak na Home Depot, aby w ręce cyberprzestępców dostało się aż 56 milionów informacji o kartach kredytowych. Co więcej tego rodzaju incydenty wcale nie są odosobnione - w 2013 roku hakerom, którzy zaatakowali Target, udało się wykraść zostało ponad 40 milionów danych!Europa traci mniej, Polska wśród najlepiej zabezpieczonych
W Europie na baczności powinny się mieć w szczególności Wielka Brytania i Francja. W 2013 roku gospodarki narodowe tych państw straciły odpowiednio 715 mln i 574 mln dolarów, co stanowi łącznie prawie 2/3 wartości wszystkich oszustw, do których dochodzi na Starym Kontynencie. Niebagatelne straty stały się również udziałem Niemiec (156 mln USD) i Hiszpanii (123 mln USD), podkreślenia wymaga jednak, że w tych przypadkach wartość oszustw maleje w stosunku do lat ubiegłych. W gorszej sytuacji jest rozdzielająca oba kraje Rosja. Straty rzędu 139 mln dolarów poniesione w 2013 roku, są o ponad ¼ wyższe niż w roku poprzedzającym (+27,6%).
fot. mat. prasowe
Straty poniesione na skutek wycieków danych z kart kredytowych w 2013
Polska mimo wzrostu popularności elektronicznych środków płatności wyróżni się in plus na tle innych europejskich krajów. Analitycy firmy Check Point (Euromonitor Intl, Nielsen Report) oszacowali roczne straty posiadaczy kart kredytowych w Polsce, poniesione w wyniku działań cyberprzestępców na 3 mln dolarów, czyli 11 mln złotych! Jest to wartość mniejsza niż w sąsiadujących Czechach (7 mln USD), Austrii (6 mln) czy Danii (12 mln). W Europie jedynie Ukraina, Rumunia (po 1 mln USD) oraz Węgry (2 mln USD) tracą mniej – warto jednak podkreślić, że są to gospodarki zdecydowanie mniej rozwinięte od naszej.
Co zatem wpływa na relatywnie niskie wskaźniki cyberkradzieży?
Otóż system zabezpieczeń kart kredytowych w Polsce należy do najnowocześniejszych na świecie. Analiza wartości strat z tytułu skradzionych kart kredytowych wskazuje, że Polska może poszczycić się rocznym SPADKIEM tego wskaźnika o prawie 4% (2013 do 2012 ).
Eksperci Check Point wskazują, iż ten trend powinien się utrzymać ze względu na nasze prawo, które narzuca bankom zdecydowanie ostrzejszy system zabezpieczający niż w innych krajach, a niektóre banki wręcz konkurują ze sobą poziomem zabezpieczeń oferowanych kart.
fot. mat. prasowe
Wskaźniki cyberkradzieży
PoS w niebezpieczeństwie
Zdaniem ekspertów firmy Check Point, największym zagrożeniem dla naszych kart są ataki na terminale PoS (tzw. punkty sprzedaży). Hakerzy, wykorzystując luki w zabezpieczeniach, stosując oprogramowanie typu malware, są w stanie zdalnie wykraść dane odczytywane przez terminale podczas płatności bezgotówkowych. To właśnie tego typu atak zastosowano na sieci Home Depot i Target w USA. Należy podkreślić, że to Stany Zjednoczone, z uwagi na przestarzałe systemy płatności, są najbardziej podatne na tego typu zagrożenia.
fot. mat. prasowe
Ataki PoS
Eksperci zwracają uwagę, że w atakach typu malware, zabezpieczenia kart za pomocą chipa stanowią drugorzędną rolę. Hakerzy mogą korzystać z numerów kart wykradzionych w USA na całym świecie. Z kolei europejskie numery kart, zabezpieczone w bardziej zaawansowany sposób - przy pomocy chipa i numeru PIN, są wykorzystywane w USA, dzięki użyciu jedynie (mniej bezpiecznego) paska magnetycznego.
Obawy Europejczyków i Polaków o kolejne kradzieże danych kart kredytowych potęguje fakt, iż ceny skradzionych kart płatniczych rosną z roku na rok na czarnym rynku. Eksperci Check Point szacują, że cena pojedynczej karty Visy czy MasterCard z USA wynosi około 4 dolarów, natomiast dane pochodzące z europejskiej karty osiągają nawet pięciokrotnie wyższe ceny, dochodząc do 20 dolarów!
Przeczytaj także:
Jakie cyberzagrożenia znaleźliśmy pod choinką?
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)