eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweOszczędności ma co drugi Polak. Jesteśmy w europejskim ogonie

Oszczędności ma co drugi Polak. Jesteśmy w europejskim ogonie

2015-03-12 15:35

Oszczędności ma co drugi Polak. Jesteśmy w europejskim ogonie

Zaledwie połowa Polaków ma oszczędności © VRD - Fotolia.com

Zaledwie co drugi Polak posiada oszczędności, to trzeci od końca wynik w Europie. Rzadziej od Polaków oszczędzają tylko Rumuni i Turcy – wynika z międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”, badającego postawy i zachowania konsumentów wobec oszczędzania w Polsce i na świecie.

Przeczytaj także: Polacy chcą oszczędzać. Ale wolą wziąć kredyt

Oszczędności posiada jedynie około 50 proc. ankietowanych przez ING Polaków.

Mniej deklarują jedynie mieszkańcy Rumunii (36 proc.) i Turcji (47 procent). Najwyższy odsetek osób z oszczędnościami mieszka w Holandii (76 proc.) i Luksemburgu (75 procent).

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja jeśli uwzględni się wartość oszczędności. Pod względem wielkości aktywów finansowych na głowę jesteśmy w ogonie Europy. Oszczędności Polaków to jedynie 15-16 proc. tego co posiadają Niemcy czy Włosi, a nawet dotknięci kryzysem Grecy posiadają więcej, bowiem nasze oszczędności to około 35 proc. oszczędności Greków. Biedniejsi od nas są tylko Rumunii, Bułgarzy, Łotysze i Słowacy.

Polacy znaleźli się za to w czołówce krajów, których mieszkańcy deklarują wzrost oszczędności w ostatnim roku (43 proc.).

Jeśli jednak oszczędzamy, to robimy to świadomie. Z badania „Finansowy Barometr ING” wynika, że 86 proc. Polaków deklaruje znajomość wysokości oprocentowania swoich oszczędności. To jeden z najwyższych wyników uzyskanych w badaniu. Wiedzą taką może pochwalić się tylko 71 proc. Belgów.

Jest nam lepiej

Sytuacja ekonomiczna blisko trzech czwartych (71 procent) Polaków w ostatnim czasie poprawiła się lub nie zmieniła, to wynik lepszy niż europejska średnia (63 proc.). Na pogorszenie się w ostatnim czasie sytuacji finansowej wskazało 29 proc. Polaków.

W porównaniu z ubiegłym rokiem mniej osób musiało ograniczać swoje wydatki (24 proc.). Najczęściej zmniejszaliśmy wydatki na rozrywkę (45 proc.), wakacje (41 proc.) oraz ubrania i urodę (40 procent).

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: