Kredyt na samochód zabytkowy? To nie takie proste
2015-04-09 09:48
Zabytkowe auto © roberto36 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Samochody zabytkowe nie takie drogie
O pojeździe zabytkowym możemy mówić, kiedy auto spełnia trzy warunki. Po pierwsze – ma co najmniej 25 lat, po drugie – składa się z minimum 75 proc. oryginalnych części, a po trzecie - od momentu zakończenia jego produkcji minęło 15 lat. Tyle reguły. Zdarza się, że status zabytkowego auta otrzymuje młodszy pojazd. Jest to możliwe jeśli mamy do czynienia z unikalnym egzemplarzem. Może się on charakteryzować szczególnie oryginalnym rozwiązaniem konstrukcyjnym, związkiem z ważnymi wydarzeniami sportowymi lub tym, że posiadała go wyjątkowo znacząca osoba. Znaczenie ma też stan techniczny oraz wizualny pojazdu oraz to, czy był produkowany w krótkiej serii. I tak na przykład jednym z bardziej poszukiwanych egzemplarzy samochodów zabytkowych w Polsce jest „Maluch” w wersji BOSMAL, czyli fabryczny kabriolet z zakładów w Bielsku Białej, który był wyprodukowany w krótkiej serii przeznaczonej głównie na eksport do Niemiec. Takie „białe kruki” osiągają obecnie ceny nawet 10 - 15 tysięcy złotych.Przydatne linki:
Kredyty samochodowe - porównanie
W Polsce największą popularnością wśród pasjonatów samochodów zabytkowych cieszą się auta produkcji krajowej. Jednak na zjazdach automobilklubów i rajdach miłośników zabytków na czterech kółkach spotkać można również dostojne Fordy Mustangi Convertible, Pontiaki TransAM czy też wyposażone w monstrualne silniki V8 Dodge Charger i Challenger. Taki jeżdżący zabytek to już spory wydatek – wiążący się nie tylko z jego zakupem, ale i odrestaurowaniem. Może to jednak również być niezła inwestycja. Ładnie utrzymane egzemplarze samochodów zabytkowych osiągają zawrotne ceny na licytacjach internetowych i organizowanych w największych domach aukcyjnych świata. Czasem więc warto wydać więcej na wyjątkowy egzemplarz, nawet, jeśli nie mamy dość oszczędności w gotówce.
fot. roberto36 - Fotolia.com
Zabytkowe auto
Złą wiadomością dla fanów starych samochodów może być to, że nie jest łatwo otrzymać kredyt na taki pojazd. W większości banków trzeba będzie wystąpić po prostu o kredyt konsumpcyjny o wartości odpowiadającej cenie samochodu i ewentualnym kosztom przewidywanej renowacji. Jako, że samochód zabytkowy nie będzie mógł być zabezpieczeniem takiego kredytu, jego wysokość będzie uzależniona od naszych dochodów i zdolności kredytowej. Wybór najlepszej oferty będzie łatwiejszy u pośrednika finansowego.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)