eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweWakacje 2015: jak kupić właściwą polisę turystyczną?

Wakacje 2015: jak kupić właściwą polisę turystyczną?

2015-06-18 00:25

Wakacje 2015: jak kupić właściwą polisę turystyczną?

Przykre wypadki mogą zdarzyć się również na wakacjach © contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Polisy turystyczne to ważny element zagranicznych podróży, jednak Polacy nie przykładają do nich dużej wagi – z reguły ograniczają się do podstawowego zakresu ubezpieczenia oferowanego przez touroperatorów – wynika z badania przeprowadzonego przez TU Europa. Jeżeli jednak cierpimy na przewlekłą chorobę lub spędzamy aktywnie czas podczas wakacji, powinniśmy pomyśleć o dodatkowej ochronie.

Przeczytaj także: Kiedy warto kupić ubezpieczenie podróżne?

Polskie przepisy nakładają na biura podróży obowiązek ubezpieczenia uczestników wycieczek zagranicznych w zakresie kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenia oferowane przez biura podróży w pakiecie z wyjazdami turystycznymi najczęściej mają podstawowy zakres i dość niskie sumy ubezpieczenia, które mogą okazać się niewystarczające w razie poważniejszej choroby czy wypadku. Z reguły touroperatorzy nie oferują szerszego zakresu ubezpieczenia, gdyż podniosłoby to koszt wyjazdu.

Dokładnie sprawdzaj OWU


Warto sprawdzić, co oferuje polisa dołączona do wycieczki i porównać to z naszymi planami wakacyjnymi. Ważne jest również zapoznanie się z kosztami pomocy medycznej czy akcji ratunkowej w kraju, do którego się wybieramy. Jeżeli sumy ubezpieczenia są zbyt niskie, a zakres ograniczony, warto ubezpieczyć się indywidualnie. Kontaktując się z biurem podróży koniecznie poprośmy o:
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) i przeczytajmy je spokojnie w domu
  • wysokość sumy ubezpieczenia kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Z badań TU Europa wynika, że większość Polaków próbuje się zapoznać z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, ale 51 proc. czyta je pobieżnie lub wcale, polegając na informacjach od osoby sprzedającej polisę.

Choroby przewlekłe wymagają dodatkowej polisy


Jak pokazują ubiegłoroczne wyniki badania TU Europa, ponad połowa ankietowanych, którzy odwiedzili kraje UE, była przekonana, że NFZ pokrywa w pełni koszty leczenia na terenie Unii. Niestety, ubezpieczenie w ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego pokrywa około 80 proc. kosztów leczenia. Resztę, a także pełne koszty ratownictwa czy transportu medycznego, polski pacjent musi zapłacić sam.

Pamiętajmy, że ubezpieczenie, jakie zapewnia nam biuro podróży, obejmuje tylko podstawowe świadczenia: koszty leczenia (KL) i NNW z niskimi sumami ubezpieczenia. W przypadku KL jest to zwykle 15 000 euro. To niewiele, biorąc pod uwagę koszty leczenia za granicą.

fot. mat. prasowe

Infografika

Z badania przeprowadzonego przez TU Europa wynika, że Polacy nie przykładają wystarczającej wagi do ubezpieczeń turystycznych


Dołączane do wycieczek polisy zwykle nie obejmują chorób przewlekłych, takich jak astma, nadciśnienie, cukrzyca czy epilepsja. Jeżeli będziemy musieli zostać hospitalizowani w następstwie nasilenia objawów związanych z chorobą przewlekłą, na którą cierpieliśmy przed wyjazdem na wakacje, nie mamy szans na zwrot kosztów leczenia przez ubezpieczyciela. Przed takimi konsekwencjami ochroni nas wykupione indywidualnie ubezpieczenie.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Kotarson / 2015-07-15 03:55:39

    No my co roku bierzemy na czas wyjazdu - sam EKUZ nie daje i tak pełnego zwrotu kosztów, a tak mamy od razu i assistance. No i raz już się przydało na ostry dyżur dentystyczny. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • kaya / 2015-08-02 11:38:30

    Nam się przydało ubezpieczenie na zwrot kosztów leczenia syna w greckim szpitalu. Polisa z generali pokryła wszystko co do grosza, plus mieliśmy profesjonalną obsługę telefoniczną w języku polskim odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: