Co wpływa na kurs walut?
2015-07-18 00:35
Przeczytaj także: Budżet państwa niesie inflację i opóźnia obniżki stóp procentowych?
Wyjątki od reguły
Niestety, to wszystko teoria, a w praktyce mamy do czynienia z wieloma wyjątkami i odchyleniami od wzorca zdefiniowanego przez ekonomistów. Przykładem takiego odchylenia może być zjawisko stagflacji. Polega ono na tym, że przy względnie wysokiej inflacji dochodzi do stagnacji gospodarczej, czyli braku wzrostu gospodarczego. Kraje zachodnie po raz pierwszy na większą skalę zetknęły się ze stagflacją w latach 70. ubiegłego wieku podczas kryzysu naftowego. Wzrost cen surowców spowodował przyspieszenie inflacji, lecz jednocześnie nie pozwolił na zwiększenie aktywności gospodarczej przedsiębiorstw.
Innym odstępstwem od normy jest deflacja przy względnie niskich stopach procentowych. W Polsce mamy z tym zjawiskiem do czynienia od połowy 2014 roku. Pomimo sprowadzenia przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych do poziomu najniższego w historii, wskaźnik wzrostu cen towarów i usług spadł poniżej zera. Taniały artykuły spożywcze (z uwagi na rosyjskie embargo) i ropa (na skutek geopolityki, a także wzrostu wydobycia w USA).
Przydatne linki:
Kursy walut
Wpływ geopolityki
I tu dotykamy kolejnego czynnika wpływającego na kształtowanie kursów walutowych. To ryzyko geopolityczne i zjawiska zachodzące na rynkach zewnętrznych, także te nieprzewidywalne (np. katastrofy naturalne). Polska namacalnie odczuwa dziś konflikt na Ukrainie, który owocuje wzrostem niepewności w regionie. Inwestorzy zagraniczni podchodzą z większą rezerwą do takich walut jak złoty, bo nasz kraj znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie wojny. Z kolei decyzja banku centralnego Szwajcarii, dotycząca uwolnienia kursu franka, spowodowała gwałtowne osłabienie się do niego większości walut. W okresie trwania konfliktu wojennego inwestorzy wolą lokować środki w bezpieczne instrumenty. A frank nie ma sobie równych pod tym względem.
Ryzyko walutowe odgrywa ogromną rolę w działalności przedsiębiorstw, mogąc wywrócić każdy, nawet najbardziej precyzyjny plan przepływów pieniężnych. W sytuacji, gdy na kurs walutowy wpływa tak wiele czynników, które utrudniają prognozowanie cen pieniądza, firmy powinny minimalizować wpływ kursu walutowego na ich kondycję.
Eksperci
1 2
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)