eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweDebiuty giełdowe w Europie w 2015 r.

Debiuty giełdowe w Europie w 2015 r.

2016-01-14 11:06

Debiuty giełdowe w Europie w 2015 r.

IPO © scandinaviastock - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Łączna wartość ofert europejskich IPO sięgnęła w minionym roku 57,4 mld euro, co jest najwyższą wartością, jaką udało się osiągnąć od początków światowego kryzysu finansowego. Warszawska giełda na tle europejskiej konkurencji wypadła bardzo blado. Śmiało można zaryzykować stwierdzenie, że jest to najgorszy z jej okresów w całej 25-letniej historii. To niektóre wnioski, które płyną z najnowszego raportu IPO Watch Europe, realizowanego co kwartał przez firmę doradczą PwC.

Przeczytaj także: IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku

Podsumowanie roku 2015 w Europie


Zgodnie z danym zawartymi w najnowszym raporcie IPO Watch Europe - cyklicznym opracowaniu firmy PwC, w minionym roku łączna wartość IPO (Initial Public Offering) w Europie sięgnęła 57,4 mld euro, co oznacza poprawę względem poprzedniego roku (49,5 mld zł) i największą aktywność od początków globalnego kryzysu finansowego. Stanowi to wzrost w porównaniu z 2014 rokiem, kiedy to łączna wartość ofert wyniosła 49,5 mld euro. Łącznie na europejskich giełdach zadebiutowało 362 IPO, a więc nieco mniej niż rok temu (375 IPO).

Warto także podkreślić, że pod względem koniunktury pierwsza połowa roku okazała się lepsza niż jego ostatnie miesiące - 54% łącznej wartości IPO (31,1 mld euro) miało miejsce w pierwszych sześciu miesiącach roku. W drugim półroczu wartość ofert spadła o niemal 5 mld euro.

Największymi ofertami w 2015 roku okazały się IPO spółki Aena, będącej właścicielem i zarządcą lotnisk w Hiszpanii (4,3 mld euro włączając opcję nadsubskrypcji – giełda BME). Na drugim miejscu uplasowała się oferta banku ABN Amro (3,8 mld euro, giełda Euronext). Trzecie miejsce pod względem wartości IPO zajęła zajmująca się obsługą procesów płatności spółka Worldpay Group (3,4 mld euro, giełda w Londynie).
„Aktywność na rynku IPO w Europie w minionych dwunastu miesiącach utrzymywała się na najwyższym poziomie od 2007 roku, czyli od czasów sprzed wybuchu globalnego kryzysu finansowego. Mimo obaw inwestorów związanych m.in. z perspektywami chińskiej gospodarki, niemal wszystkie duże oferty przeprowadzane w ostatnim kwartale roku udało się z powodzeniem uplasować. Należy jednak zaznaczyć, że nad perspektywami rynku pierwotnego na całym świecie zbierają się coraz ciemniejsze chmury, zwłaszcza w obliczu gwałtownych spadków indeksów giełdowych w ostatnich tygodniach. Optymistycznym akcentem jest natomiast zapowiedź rządu Arabii Saudyjskiej odnośnie planów przeprowadzenia IPO narodowego koncernu naftowego Aramco, który kontroluje ponad jedną dziesiątą światowego rynku ropy naftowej i mógłby stać się największą pod względem kapitalizacji notowaną spółką na świecie” – mówi Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

Podsumowanie roku 2015 na GPW w Warszawie


Na giełdzie w Warszawie w 2015 roku odnotowano 32 IPO (z czego 14 miało miejsce na rynku głównym, a 18 na rynku NewConnect), co oznacza dalszy spadek w porównaniu z minionymi latami – w 2013 roku liczba debiutów wyniosła 54, a w 2014 roku 35. Łączna wartość ofert w minionych dwunastu miesiącach wyniosła 440 mln euro, co oznacza wzrost o 127 mln euro w porównaniu z rokiem 2014, głównie za sprawą udanych IPO przeprowadzonych w pierwszych miesiącach roku. Największymi IPO w Warszawie w 2014 roku były oferty spółek Uniwheels (126 mln euro), Wirtualnej Polski (74 mln euro) i Idea Banku (62 mln euro).

fot. mat. prasowe

Aktywność na europejskim rynku IPO od 2007 r.

Poziom aktywności w minionym roku był najwyższy od 2007 roku.


„Nie ulega wątpliwości, że warszawska giełda przeżywa obecnie najtrudniejsze chwile w swojej 25-letniej historii. Gwałtowne spadki cen akcji największych spółek i malejące obroty pogłębiły problemy rynku pierwotnego, w który już wcześniej mocno uderzyły zmiany w OFE. Jednak czynniki polityczne to niejedyny problem polskiego rynku. Zostało to szczególnie wyraźnie uwidocznione w ostatnim czasie za sprawą szeregu bankructw i skandali dotyczących m.in. kilku emitentów obligacji na Catalyst. Staje się coraz bardziej jasne, że bez poprawy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości oraz ogólnej jakości na rynku kapitałowym naszej giełdzie coraz ciężej będzie odzyskać zaufanie inwestorów i rozwijać się dynamicznie w kolejnych latach” – podsumowuje Filip Gorczyca, wicedyrektor w zespole ds. rynków kapitałowych PwC.

fot. mat. prasowe

Aktywność na europejskim rynku IPO (kwartalnie) od 2012 r.

Wartość IPO w ostatnim kwartale minionego roku okazała się dość wysoka.


Informacje o badaniu


Raport IPO Watch Europe obejmuje wszystkie debiuty na głównych giełdach w Europie (włączając w to giełdy w Austrii, Belgii, Chorwacji, Danii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech) i jest publikowany kwartalnie. Debiuty podmiotów, które przeprowadzały wcześniej pierwszą ofertę publiczną oraz przeniesienie pomiędzy rynkami w ramach jednej giełdy, nie zostały uwzględnione w statystykach. Raport dotyczy okresu od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 roku i został sporządzony w oparciu o daty debiutów akcji lub praw do akcji.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: