Kredyty do lamusa? 6 na 10 Polaków chce finansować wydatki z oszczędności
2016-02-10 11:58
Większe wydatki chcielibyśmy finansować z oszczędności © BillionPhotos.com - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jak nowocześnie prowadzić budżet domowy?
Jak podkreśla Waldemar Jarek, dyrektor odpowiedzialny za produkty kredytowe dla klientów indywidualnych w Deutsche Bank:- W ostatnich latach rynek kredytów konsumpcyjnych charakteryzował się wysoką dynamiką. Złożyło się na to wiele czynników: stabilna sytuacja gospodarcza, pikujące bezrobocie i rosnące zatrudnienie oraz ciągle niskie stopy procentowe, dzięki którym kredyty stały się tańsze i bardziej dostępne. Ostatni z wymienionych czynników powinien zachęcać konsumentów do odwiedzania banków również w przyszłości, ponieważ większość ekspertów nie formułuje prognoz odnośnie rychłego wzrostu stóp.
Tymczasem z badania Deutsche Banku jasno wynika, że korzystna sytuacja rynkowa nie jest wcale motorem do zaciągania zobowiązań w bankach. Jest to o tyle zastanawiające, że trudno mówić o nasyceniu rynku kredytami.
Czterech na dziesięciu respondentów badania przeprowadzonego przez Deutsche Bank zadeklarowało, że w najbliższych miesiącach nie przewiduje sytuacji, w której byliby zmuszeni ponieść jakieś większe wydatki. To spora zmiana w porównaniu z ubiegłorocznym badaniem, kiedy odsetek ten wynosił niemal 62 proc. Częściej taką możliwość dopuszczają mężczyźni, niż kobiety (44 proc. vs. 36 proc.).
– Z roku na rok rośnie grupa Polaków, którzy mogą sobie pozwolić na oszczędności, a zatem odczuwają większe bezpieczeństwo finansowe. W związku z tym są gotowi ponosić wydatki, wykraczające poza ich standardowy miesięczny budżet – wyjaśnia prof. Małgorzata Bombol z SGH.
fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com
Większe wydatki chcielibyśmy finansować z oszczędności
Prof. Bombol podkreśla, że o ile w świetle rosnących dochodów gospodarstw domowych wzrost odsetka posiadających oszczędności jest oczywisty, to już spadek zainteresowania kredytem jest zaskakujący.
- Wobec systematycznie rosnących dochodów gospodarstw domowych naturalna skłonność do zaciągania zobowiązań powinna być wciąż na wysokim poziomie – mówi.Zmiany dotyczące zobowiązań nie są tak jednoznaczne – z jednej strony zmniejsza się odsetek zadłużonych gospodarstw, z drugiej zaś wciąż obserwowany jest wzrost zadłużenia o około 12 proc. w ciągu ostatnich dwóch lat.
Czytaj także:
-
Polacy i oszczędzanie pieniędzy: najwięcej odkładają młodzi
- To nieprawda, że nie stać nas na oszczędzanie pieniędzy
Podobnie jak w ubiegłym roku, na czele listy planowanych większych wydatków znajdują się te typowo konsumpcyjne. Co piąty pytany (22 proc.) wskazał, że w grę wchodzi wakacyjny wyjazd, natomiast dla 19 proc. remont mieszkania lub domu. W przypadku obu odpowiedzi odnotowano wzrost w porównaniu z zeszłorocznym badaniem - wskazań dotyczących wakacji było wówczas niespełna 15 proc., a tych dotyczących remontu 14,5 proc. Kobiety są bardziej skoncentrowane na remoncie mieszkania niż mężczyźni (22 proc. vs. 16 proc.), za to ci ostatni myślą częściej o podróżach (27 proc. vs. 19 proc.)
fot. mat. prasowe
Większe wydatki planowane w 2016 roku
Niemal co dziesiąty badany ma zamiar przeznaczyć większe środki na organizację imprez rodzinnych, takich jak chrzciny, wesele lub komunia (wzrost z 2,3 proc. w 2014 r. do 9 proc. obecnie). Dla 7 proc. pytanych, takim wydatkiem będzie zakup nowego samochodu, a dla 6 proc. leczenie w ramach prywatnej opieki medycznej. Jedynie 2 proc. ankietowanych ma w planach wysłanie dziecka do szkoły lub na studia za granicę.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)