eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweFinanse gospodarstw domowych w II kw. 2016

Finanse gospodarstw domowych w II kw. 2016

2016-05-11 12:07

Finanse gospodarstw domowych w II kw. 2016

Finanse gospodarstw domowych w II kw. 2016 © arrakasta - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Nowy Barometr Consumer Finance znajduje się obecnie na poziomie 56,8 pkt. Jego wartość już piąty kwartał z rzędu znajduje się na poziomie przekraczającym 50 punktów, co pozwala przewidzieć, że w perspektywie najbliższych 12-tu miesięcy rynek będzie stabilny. Mimo to ambicje zakupowe polskich gospodarstw domowych uległy osłabieniu. Polacy z ostrożnością podchodzą do finansowania dużych wydatków kredytem, chociaż delikatne ożywienie uwidacznia się w segmencie kredytów mieszkaniowych.

Przeczytaj także: NBP: finanse gospodarstw domowych w III kw. 2015

W II kwartale 2016 r. KPF odnotowała spadek Barometru Consumer Finance do poziomu 56,8 punktu. Jednak już od II kwartału minionego roku wskaźnik utrzymuje się na poziomie 50 punktów, co pozwala prognozować, że w perspektywie nadchodzących 12 miesięcy koniunktura na rynku kredytów konsumpcyjnych nie popsuje się.

Polskie gospodarstwa domowe nie mają najgorszego zdania o swojej sytuacji finansowej, chociaż nie można pominąć milczeniem, że podnosi się odsetek respondentów z trudem wiążących koniec z końcem (46,4% z 42,1). Odsetek gospodarstw deklarujących oszczędzanie pieniędzy sięga 42%, co względem poprzedniego kwartału oznacza spadek o 2,9 p.p. Dobrą wiadomością jest to, że spada również odsetek tych, które przejadają oszczędności. Udział respondentów wpadających w długi pozostaje niezmieniony.

Pogorszenie się sytuacji gospodarczej Polski przewiduje ponad 48% respondentów, jednakże przewidywania co do sytuacji na rynku pracy pozostają na podobnym poziomie. O wzrost bezrobocia martwi się jedynie 6,3% badanych.

WYZWANIA NA RYNKU CONSUMER FINANCE


Można wnioskować, że rynek dóbr trwałego użytku powoli nasyca się, ponieważ zarówno w zakresie zakupu dóbr trwałego użytkowania, jak i planowanych wydatków na remont mieszkania bądź domu, gospodarstwa domowe nie planują w najbliższym okresie zwiększać swoich wydatków. Największy odsetek gospodarstw domowych (wzrost do 51,4% z 47,7%) oczekuje, że zakupy dóbr trwałych utrzymają się na tym samym poziomie; również maksymalna ich liczba (wzrost do 46% z 43,5%) utrzymuje, że nie planuje żadnych wydatków na remont. Także co do zakupu samochodu gospodarstwa domowe deklarują brak takich planów (75,1%).

fot. mat. prasowe

Nowy Barometr Consumer Finance – II kwartał 2016

W II kwartale 2016 r. wartość Barometru Rynku Consumer Finance spadła z 57,6 do 56,8 punktu.


Zamiar zakupu mieszkania deklaruje 4% gospodarstw i chociaż jest to najniższy odsetek, widać tu jednak pewne oznaki ożywienia, ponieważ odsetek gospodarstw planujących zakup nieruchomości wzrósł o 1,9 p.p. – Niechęć do szybkiego wzrostu wydatków wśród gospodarstw domowych można tłumaczyć coraz większym nasyceniem dobrami. – komentuje dr Piotr Białowolski. – Z drugiej strony wciąż jeszcze istnieje bardzo duży potencjał wzrostowy zarówno rynku mieszkaniowego, samochodowego, a także drobnego AGD, i dla wzrostu wydatków remontowych.
– Zastanawiać musi tak duża powściągliwość w zaciąganiu nowych zobowiązań przez konsumentów. Obiektywne warunki – niskie stopy procentowe, utrzymujący się wzrost dochodów realnych wydają się działać na rzecz zwiększenia apetytu na kredyt konsumencki, tymczasem subiektywne odczucia są negatywne. Ciekawych wniosków może dostarczyć następne badanie, w którym zapytamy o wpływ programu 500+ na zamierzenia gospodarstw domowych. – podkreśla dr Mirosław A. Bieszki, Doradca Ekonomiczny KPF.

fot. mat. prasowe

Rynek consumer finance

Nie widać znaczącego ożywienia w obszarze poważnych wydatków gospodarstw domowych.


KONSERWATYZM Z POTENCJAŁEM


Gospodarstwa domowe wciąż wykazują dużą dozę konserwatyzmu, jeśli chodzi o zaciąganie pożyczek i kredytów – prawie 60% deklaruje, że co do zasady tego nie robi. Wartym podkreślenia jest fakt, iż wzrasta tendencja do zaciągania pożyczek w kwocie wyższej niż 3.000 PLN, co świadczy o wzroście zamożności przeciętnego polskiego gospodarstwa domowego – chęć zaciągnięcia pożyczki w kwocie 3.000 PLN i wyżej deklaruje ponad 29% gospodarstw, podczas gdy zainteresowanie pożyczkami poniżej tej kwoty osiąga ledwo 8%.

Mimo, że rośnie grupa osób zainteresowanych pożyczkami instant (udzielanymi najczęściej online), Polacy wciąż pozostają wierni i przywiązani do tradycyjnego kanału dystrybucji. Widać, że cenią sobie bezpośredni kontakt z doradcą podczas zaciągania zobowiązań finansowych, gdyż chęć do korzystania z Internetu przy zaciąganiu pożyczki deklaruje jedynie 3,3%, podczas gdy niemalże 88% skorzystałoby z tradycyjnego oddziału banku lub instytucji pożyczkowej. Również wyższe wskazania uzyskały pożyczki z obsługą w domu (4,6%). Z kanału telefonicznego skorzystałoby tylko 0,2% zainteresowanych zaciągnięciem pożyczki gotówkowej.

fot. mat. prasowe

Przebieg obsługi zobowiązań – stan i prognoza

Po raz kolejny zwiększyła się dominująca grupa gospodarstw domowych obsługujących zobowiązania bezproblemowo.


– Rosnąca tendencja do ograniczania kosztów stałych działalności kredytowej, w tym kosztownego utrzymania tradycyjnych oddziałów, z pewnością przyczyni się do zwiększenia starań sektora consumer finance do skutecznego przekonania klientów do korzystania z nowoczesnych kanałów zakupowych, w tym kanału online. Nacisk na ten kanał dystrybucji wymusza również rewolucja technologiczna i naturalna wymiana pokoleń. Jak wynika z badań Eurofinas i Rolanda Bergera z ubiegłego roku, aż 94% osób zarządzających firmami sektora finansowego oczekuje największych wyzwań właśnie w związku z postępującą digitalizacją. – podsumowuje Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: