eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePrzepisy antylichwiarskie wchodzą w życie

Przepisy antylichwiarskie wchodzą w życie

2006-02-18 17:00

Najwyższą dopuszczalną wysokość odsetek od udzielanych kredytów konsumenckich oraz maksymalną sumę kwoty wszystkich opłat i prowizji związanych z zawarciem umowy kredytowej wprowadzają od 20 lutego znowelizowane przepisy kodeksu cywilnego i ustawy o kredycie konsumenckim.

Przeczytaj także: Zasady udzielania pożyczek oraz kredytów konsumenckich - jakie zmiany?

Zgodnie z nowym prawem, maksymalna wysokość odsetek udzielanych kredytów nie może przekraczać w stosunku rocznym czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP. Obecnie maksymalne odsetki nie mogą więc wynosić więcej niż 23 proc. Nowe przepisy przewidują sankcje karne (kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności do 2 lat) dla przedsiębiorców zastrzegających w kontrakcie z konsumentem odsetki wyższe od maksymalnych.

Kolejne zmiany dotyczą samego kosztu kredytu. Dzięki nowym przepisom łączna kwota wszystkich opłat i prowizji związanych z zawarciem umowy kredytowej nie może przekraczać 5 proc. pożyczanych pieniędzy. Wyjątek dotyczy kosztów ubezpieczenia kredytu ponoszonych przez przedsiębiorcę. Nowelizacja rozszerza widełki dotyczące kwot udzielanego kredytu. Od 20 lutego przepisy regulujące zasady udzielania kredytów konsumenckich będą dotyczyć każdej umowy do 80 tys. złotych lub równowartości tej sumy w innej walucie (dotychczas przepisy nie obowiązywały w przypadku kredytów poniżej 500 złotych). Dodatkowo nowelizacja będzie miała zastosowanie do kredytów udzielanych na każdy okres, a nie - jak to było dotychczas – na co najmniej 3 miesiące. Kolejnym ułatwieniem dla słabszych uczestników rynku ma być rozszerzenie ustawy na wszystkie rodzaje udzielanych kredytów konsumenckich, również przeznaczonych na przykład na cele związane z rozbudową lub zakupem mieszkania, które dotychczas nie były objęte tymi przepisami.

Nowe przepisy zwiększają obowiązki informacyjne banków i innych instytucji udzielających kredytu. W umowie będą się teraz musiały znaleźć informacje dotyczące rocznej wysokości karnych odsetek oraz warunki ich zmiany. Przedsiębiorca udzielający kredytu musi również podać inne koszty, jakie będzie ponosić konsument, który nie wykonuje umowy np. koszty upomnień, wezwań do zapłaty. Zgodnie z nowym prawem, osoba zawierająca umowę kredytową powinna otrzymać jej egzemplarz w chwili zawarcia. Jeśli jest to z przyczyn technicznych niemożliwe, powinna dostać wzorzec kontraktu a następnie podpisany przez instytucję finansową egzemplarz umowy w ciągu 7 dni.

Kredyt konsumencki to każdy kredyt zaciągnięty na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej (np. gotówkowy lub mieszkaniowy). Mamy z nim do czynienia również przy zakupach na raty lub z odroczonym terminem płatności. Jest to kontrakt zawarty między konsumentem a przedsiębiorcą (bankiem lub inną instytucją finansową), od której można odstąpić bez podania przyczyny w terminie do 10 dni od dnia jej zawarcia. Każda umowa o kredyt konsumencki powinna zawierać m.in. informacje na temat:

• opłat i prowizji oraz innych kosztów związanych z udzielaniem kredytu, w tym opłaty przygotowawczej (pobieranej za rozpatrzenie wniosku oraz przygotowanie i zawarcie kontraktu) oraz warunki jej zmiany;
• sposobu zabezpieczenia kredytu;
• łącznej kwocie wszystkich kosztów, opłat i prowizji;
• terminu, sposobu i skutkach odstąpienia od umowy.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: