Pożyczki? Tak, ale nie od rodziny
2016-10-24 11:07
Pozyczka z banku a nie od bliskich © piter2121 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polacy i pożyczki. Najczęściej pożyczamy pieniądze
Celem pożyczki są w głównej mierze bieżące potrzeby (63 proc. wskazań), chociaż trzeba podkreślić, że odsetek ten jest znacznie niższy niż przed rokiem (72 proc.), co może stanowić świadectwo na polepszenie kondycji materialnej polskich gospodarstw domowych. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że częściej niż rok temu pożyczki przeznaczamy na dobra materialne i wypoczynek. Zakup samochodu był celem wskazanym przez 37 proc. badanych (10 punktów proc. więcej niż rok wcześniej), a sprzętu RTV przez 36 proc. (wzrost o 3 punkty procentowe).6 na 10 Polaków udaje się po pieniądze do banku. To mniej niż przed rokiem, kiedy na bank wskazywało 70 proc. respondentów. Spadł również odsetek pożyczających od najbliższych. Wyższa niż ostatnio okazała się z kolei liczba osób pożyczających od firm pożyczkowych oraz od kolegów z pracy.
Przydatne linki:
- Kredyty gotówkowe
- Szybkie pożyczki gotówkowe
Od rodziny zwykle pożyczają kobiety (38 proc. wskazań przy 30 proc. wśród mężczyzn) oraz osoby młode (41 proc. w grupie 20- i 30-latków, przy 31 proc. w grupie starszej). Starsi za to chętniej zwracają się do banku.
- Większość badanych po pożyczkę zwraca się poza rodzinę i grono przyjaciół oraz znajomych. Polacy wolą posiadać zobowiązania finansowe wobec banków niż wobec najbliższych. Tym bardziej, że sektor bankowy w Polsce cieszy się niezmiennie dobrą reputacją – zauważa Joanna Tokarska z Kokos.pl.
Niemal wszyscy pożyczający od kogoś pieniądze deklarują, że oddają je „zawsze” bądź „przeważnie”. Jasna deklaracja o każdorazowym oddawaniu pożyczki częściej pada wśród mężczyzn (53 proc. wskazań, przy 42 proc. wśród kobiet).
fot. piter2121 - Fotolia.com
Pozyczka z banku a nie od bliskich
Udzielić pożyczki? Czemu nie!
Ponad połowa Polaków jest gotowych pożyczyć pieniądze innym. Uczestnicy badania w zdecydowanej większości przyznają, że mogliby pożyczyć pieniądze rodzinie (88 proc.), względnie przyjaciołom i znajomym (53 proc.) Stosunkowo niewielu skłonnych jest udzielić pożyczki koleżankom bądź kolegom z pracy (13 proc.)
- Z jednej strony Polacy niechętnie pożyczają pieniądze od bliskich, ale z drugiej - to właśnie rodzinie najchętniej pożyczylibyśmy swoje wolne środki. Tak przynajmniej wygląda na poziomie deklaratywnym. W praktyce – jak pokazuje nasze badanie - rzadko dochodzi do sfinalizowania takich rodzinnych i przyjacielskich pożyczek – podsumowuje ekspertka Kokos.pl.
Metodologia badania
Badanie zostało zrealizowane przez Satisface na zlecenie Blue Media, operatora Kokos.pl w maju i czerwcu 2016 na reprezentatywnej próbie Polaków w wieku 16-65 lat metodą CATI (1000 wywiadów telefonicznych).
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)