SEPA już w całej Europie. Przelew w euro dojdzie w 1 dzień
2016-11-23 10:22
SEPA © vege - Fotolia
Już jest. Jednolity Obszaru Płatności w Euro (SEPA) obowiązuje na terenie całej Unii Europejskiej. Na jego pełne wdrożenie Euroland miał czas do lutego br. Kraje spoza strefy euro, w tym również Polska, musiały dostosować się do rozporządzenia Unii Europejskiej do 31 października. Harmonizacja z nowym standardem dobiegła końca, można więc oczekiwać, że przesyłanie pieniędzy w euro stanie się o wiele bardziej efektywne.
Przeczytaj także: Europejskie firmy nie są gotowe na SEPA
Nadrzędnym celem inicjatywy SEPA (z ang. Single Euro Payments Area – Jednolity Obszar Płatności w Euro) jest wprowadzenie jednolitych i spójnych reguł płatności w euro wewnątrz Unii Europejskiej oraz pomiędzy krajami, które biorą udział w tym projekcie (państwa członkowskie oraz Islandia, Norwegia, Lichtenstein i Szwajcaria). To bez wątpienia ważny krok w kierunku restrukturyzacji i harmonizacji rynku, który - dzięki wprowadzeniu wspólnych zasad i standardów - wywiera istotny wpływ na cały wachlarz instrumentów płatniczych.SEPA to przede wszystkim prostota. Do wykonania przelewu w euro nie jest bowiem potrzebna znajomość identyfikatora BIC. Wystarczy, że osoba zlecająca transakcję zna, stosowany przez znakomitą większość banków, numer konta odbiorcy w formacie IBAN. Proces przekazywania pieniędzy jest także szybki. SEPA wymaga, aby adresat otrzymał przelew nie później niż w następnym dniu roboczym. Istotne jest również to, że pieniądze można podjąć w każdym banku, który funkcjonuje w kraju biorącym udział w programie. Sprawy mają się podobnie w przypadku kart płatniczych - powinny być one akceptowane we wszystkich państwach, które wdrożyły standard SEPA.
– Prowadzony przez KIR system rozliczeń międzybankowych w euro, Euro Elixir, od momentu uruchomienia jest w pełni zgodny ze standardami europejskimi. Nasz system jest również na bieżąco modyfikowany, by odpowiadać wymogom nowych regulacji, jakie w zakresie rozliczeń określa Unia Europejska – podkreśla Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR.
Liczba transakcji przetwarzanych w systemie Euro Elixir, od momentu wdrożenia w 2005 r., stale rośnie. W pierwszym roku funkcjonowania systemu, KIR rozliczył w nim ponad 544 tys. komunikatów o wartości ponad 2 mld euro. Obecnie, tylko w jednym miesiącu, Euro Elixir przetwarza średnio 1,7 mln przelewów o wartości ok. 9,2 mld euro. Od początku uruchomienia systemu, przeprowadzono w nim ponad
100 mln transakcji na kwotę ponad 536 mld euro.
Przydatne linki:
Sesje elixir
Największą liczbę transakcji międzynarodowych w systemie Euro Elixir wymieniamy z naszymi zachodnimi sąsiadami. W okresie styczeń-październik 2016 r. liczba komunikatów wysłanych
do i z Niemiec wyniosła 6,5 mln, a ich łączna wartość przekroczyła 29 mld euro. Na drugim miejscu znalazła się Holandia. Liczba transakcji z tym krajem w pierwszych dziesięciu miesiącach roku osiągnęła 2,9 mln, a ich wartość – 6 mld euro. Trzecie miejsce pod względem intensywności rozliczeń zajmuje Francja, z którą w tym okresie wymieniliśmy ponad 803 tys. transakcji o wartości 4,8 mld euro.
fot. mat. prasowe
Liczba i wartość transakcji w systemie Euro Elixir
Uruchomienie systemu Euro Elixir, pierwszej w Polsce usługi umożliwiającej realizację detalicznych przelewów w euro, było elementem procesu integracji Polski z UE i wsparło rozwój gospodarki. Jako jedyna izba rozliczeniowa w tej części Europy, KIR niemal od razu po wstąpieniu naszego kraju do UE stał się istotnym podmiotem infrastruktury płatniczej w euro.
– Dzięki Euro Elixir polscy przedsiębiorcy, prowadzący działalność na rynku europejskim, zyskali dostęp do usługi pozwalającej im realizować płatności w euro pomiędzy rachunkami bankowymi w kraju i za granicą, co usprawniło współpracę z zagranicznymi kontrahentami i przyczyniło się do wzrostu wymiany handlowej z krajami Unii Europejskiej – komentuje Tomasz Jończyk.
W momencie udostępnienia usługi (w marcu 2005 r.) Euro Elixir służył do realizacji lokalnych przelewów w euro, zlecanych na terenie Polski. Dwa miesiące później – w maju 2005 r. – został połączony za pośrednictwem Narodowego Banku Polskiego z paneuropejską izbą rozliczeniową STEP2, umożliwiając realizację transakcji w ramach całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W czerwcu 2009 r. rozrachunek systemu Euro Elixir został przeniesiony na platformę Europejskiego Banku Centralnego i odbywa się z wykorzystaniem polskiego komponentu TARGET2-NBP. Z kolei uruchomienie pod koniec 2010 r. wymiany płatności w europejskiej sieci EACHA zapewniło systemowi Euro Elixir odpowiednią dywersyfikację kanałów rozliczeniowych, umożliwiając dodatkowo (obok STEP2) wymianę płatności transgranicznych bezpośrednio pomiędzy lokalnymi systemami rozliczeniowymi. W rezultacie nastąpiło dalsze uproszczenie przelewów transgranicznych i obniżenie kosztów z nimi związanych. Między innymi dzięki wdrożeniu tych standardów Polacy mogą obecnie dokonywać przelewów w europejskiej walucie równie szybko i bezpiecznie jak mieszkańcy eurolandu. W 2017 roku zaplanowane jest wdrożenie w systemie Euro Elixir kolejnej formy płatności w standardzie SEPA – polecenia zapłaty (SDD – SEPA Direct Debit).
Przeczytaj także:
Jak najkorzystniej wysyłać i odbierać przelewy walutowe w EURO
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)