eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweBIK sprawdza, jak spółki cywilne płacą swoje kredyty

BIK sprawdza, jak spółki cywilne płacą swoje kredyty

2016-12-02 12:39

BIK sprawdza, jak spółki cywilne płacą swoje kredyty

Jak spółki cywilne płacą swoje kredyty? © Piotr Adamowicz - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Spółki cywilne w naszym kraju nie zadłużają się na potęgę. Z analizy przeprowadzonej przez BIK wynika, że czynne zobowiązanie kredytowe posiada obecnie 12% z nich. Poziom ich ukredytowienia zależy zarówno od miejsca rejestracji działalności, jak i od branży, w której działają. Najbardziej aktywnymi kredytobiorcami są spółki z siedzibą na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach. Najsilniej reprezentowaną branżą jest Handel detaliczny z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdów mechanicznych, do którego należy co piąty kredyt. Jeżeli chodzi o kłopoty ze spłatą zobowiązań, to najczęściej stają się one udziałem firm z branży budowlanej.

Przeczytaj także: Kredyty mikroprzedsiębiorcy okiem BIK

Na początku września w bazie prowadzonej przez BIK znajdowały się dane odnośnie 785,5 tys. firm i innych podmiotów, wśród których zdecydowana większość, bo aż 590 tys., posiadała czynne zobowiązanie kredytowe. Z zestawienia bazy BIK Przedsiębiorca oraz listy działających spółek cywilnych wynika natomiast, że na 224,2 tys. aktywnych spółek 26,4 tys. (12%) to kredytobiorcy. Łączna wartość ich zadłużenia z tytułu kredytów sięga 4,73 mld zł. Problem opóźnionych powyżej 90 dni kredytów dotyka 1,5 tys. spółek cywilnych, a ich kwota opiewa na 421,6 mln zł.

Spółki cywilne - ukredytowienie


Spółki cywilne stanowią obecnie 8% ogółu aktywnych działalności gospodarczych. Ich udział w bazie BIK Przedsiębiorca sięga 5%. Statystyki BIK dowodzą, że aktywny kredyt posiada 12% spółek cywilnych, a więc prawie co dziewiąta z nich.

Poziom ukredytowienia, którym charakteryzują się spółki cywilne, w znacznym stopniu zależy od miejsca ich zarejestrowania. Rzut oka na dane BIK pozwala stwierdzić, że największy udział w kredytach posiadają podmioty z siedzibą na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. Na drugim biegunie plasują się spółki cywilne z Mazowsza.

fot. mat. prasowe

Struktura aktywów podmiotów wg rejestrów publicznych

8% wśród wszystkich aktywnych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą to spółki cywilne.


Na poziom ukredytowienia wpływa również rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Najwyższy poziom ukredytowienia wśród 10 działów PKD o największej liczbie spółek cywilnych – 16% występuje w przypadku firm działających w dziale Opieka zdrowotna (dział 86 PKD) najniższa w dziale Działalność usługowa związana z wyżywieniem (dział 56 PKD).

fot. mat. prasowe

Poziom ukredytowienia spółek cywilnych w ujęciu geograficznym

Poziom ukredytowienia jest istotnie zróżnicowany w zależności od miejsca zarejestrowanej działalności gospodarczej.


Prawie co trzecia spółka cywilna, posiadająca kredyt jest związana z handlem


Spółki cywilne korzystające z kredytu bankowego charakteryzują się silną koncentracją branżową. Według danych z bazy BIK Przedsiębiorca ponad 60% spółek cywilnych posiadających kredyt bankowy należy do 10 działów (według Polskiej Klasyfikacji Działalności tzw. PKD) - to branże o najwyższej liczebności kredytobiorców – spółek cywilnych. Największy udział wśród tych branż ma Handel detaliczny z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdów mechanicznych (19,2%). Duży udział wśród kredytobiorców spółek cywilnych mają również przedsiębiorcy z handlu hurtowego i branży budowlanej.

Wysoka koncentracja występuje również w przypadku wartości kwoty do spłaty – na spółki cywilne pochodzące z 10 działów PKD przypada 55% łącznego zadłużenia wszystkich spółek cywilnych. 15% łącznej kwoty do spłaty z tytułu zaciągniętych kredytów bankowych mają firmy prowadzące działalność w Handlu detalicznym z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi, a 13% w Handlu hurtowym, z wyłączeniem handlu hurtowego pojazdami samochodowymi.

fot. mat. prasowe

Ukredytowienie spółek cywilnych w 10 najliczniejszych działach PKB

Najwyższy poziom ukredytowienia wśród 10 działów PKD występuje w przypadku firm działających w dziale Opieka zdrowotna.


Branże też budują historią kredytową


Największy udział spółek cywilnych, posiadających przeterminowany pow. 90 dni kredyt bankowy wśród 10 działów PKD najliczniej reprezentowanych w grupie spółek cywilnych, ma branża budowlana, a dokładnie dział 41 PKD Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków. Ponad 13% kredytobiorców z tej branży ma opóźniony przynajmniej jeden kredyt powyżej 90 dni (ilustracja poniżej). Z kolei najniższą szkodowością wśród 10 najliczniejszych działów PKD, w których prowadzą działalność spółki cywilne wyróżniają się spółki cywilne z działu Działalność prawnicza, rachunkowo-księgowa i doradztwo podatkowe – dział 69 (1,7%).

fot. mat. prasowe

TOP 10 działów PKD wg liczby kredytobiorców

Największy udział wśród spółek cywilnych z kredytami ma Handel detaliczny z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdów mechanicznych.


- Niska szkodowość wśród firm z działu 69 jest głównie determinowana niskim poziomem ryzyka inwestycyjnego jakim charakteryzuje się ten dział PKD. Według raportu IBnGR dział 69 został zakwalifikowany na drugim miejscu w rankingu poziomu ryzyka inwestycyjnego działów nieprzemysłowych w I połowie 2016 r. i należy do klasy niskiego ryzyka inwestycyjnego. Według tego samego raportu dział 41 – Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków, charakteryzował się już średnim ryzkiem inwestycyjnym - zauważa prof. Waldemar Rogowski, główny analityk kredytowy BIK.

fot. mat. prasowe

TOP 10 działów PKD z kredytami opóźnionym powyżej 90 dni

Najniższą szkodowością wyróżniają się spółki cywilne z działu Działalność prawnicza, rachunkowo-księgowa i doradztwo podatkowe.


oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: