eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweSzybka pożyczka na niespodziewane wydatki? Czy tak sobie radzimy?

Szybka pożyczka na niespodziewane wydatki? Czy tak sobie radzimy?

2017-10-06 10:17

Szybka pożyczka na niespodziewane wydatki? Czy tak sobie radzimy?

Pożyczka © avelina_boyko - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Gotówka potrzebna na cito? W obecnych czasach to nie problem. Wystarczy np. zasiąść przed komputerem i wybrać firmę, która w błyskawicznym tempie pożyczy nam pieniądze. Tak też robią Polacy. 36 proc. z nas deklaruje, że antidotum na niespodziewane wydatki jest właśnie szybka pożyczka zaciągana na rynku pozabankowym. Co trzeci badany (34 proc.) wskazuje, że w potrzebie zwraca się o pomoc do rodziny. Ten wynik zdecydowanie wyróżnia nas spośród innych badanych krajów, gdzie na wsparcie najbliższych może liczyć tylko co czwarty badany.

Przeczytaj także: 168 zł na przyjemności, a oszczędzanie musi poczekać

Przed nami rezultaty badania przeprowadzonego przez firmę badawczą GfK na zlecenie brytyjskiej grupy finansowej International Personal Finance (IPF), do której w Polsce należy Provident. Jego autorzy poprosili o opinie niemal 4000 respondentów (klientów IPF) reprezentujących Polskę, Węgry, Czechy i Rumunię.
– Decyzję o zaciągnięciu pożyczki zawsze należy przemyśleć. Warto zadać sobie pytanie, czy na pewno jej potrzebujemy i czy rzeczywiście nie mamy innej możliwości sfinansowania niespodziewanych wydatków. Przeprowadzone przez IPF badanie pokazuje, że tak właśnie robią Polacy - rozważają różne opcje i starają się o dywersyfikację źródeł finansowania - mówi Karolina Łuczak, kierownik ds. komunikacji w Provident Polska.

Potrzebne pieniądze – szybka pożyczka, finansowanie z banku czy wsparcie rodziny?


Szybka pożyczka zaciągnięta na pozabankowym rynku. Tak z niespodziewanymi wydatkami poradziłoby sobie 36 proc. klientów Provident Polska. Na nieformalną pożyczkę od rodziny i znajomych liczyłoby w tej sytuacji 34 proc. osób. Znacznie mniej, bo 15 proc. sięgnęłoby po pożyczkę z banku, a 13 proc. po oszczędności.

Nieco inaczej na to pytanie odpowiadali nasi południowi sąsiedzi. Aż 42 proc. Czechów w sytuacji niespodziewanego wydatku sięgnęłoby po szybką pożyczkę pozabankową, 24 proc. po oszczędności, 23 proc. pożyczyłoby pieniądze od rodziny, zaś tylko 8 proc. od banku. Najczęściej na zaciągnięcie pożyczki zarówno bankowej (21 proc.), jak i pozabankowej (53 proc.) byliby skłonni zdecydować się Rumuni. Węgrzy – poza rynkiem pożyczek krótkoterminowych, na którym ratunku w nagłej sytuacji szukałaby połowa badanych – stosunkowo często deklarowali zamiar pożyczenia od rodziny (26 proc. wskazań). Na pożyczkę w banku na niespodziewany wydatek zdecydowałoby się 12 proc. węgierskich respondentów.
– Niewielkie kwoty, które są nam potrzebne w krótkim czasie, coraz częściej pożyczamy właśnie w firmach pożyczkowych, a nie w bankach ze względu na prostsze formalności i szybsze procedury – zauważa Karolina Łuczak. – Powodem korzystania z oferty instytucji pożyczkowych przez wielu konsumentów jest też fakt, że nie spełniają oni wyśrubowanych kryteriów banków, np. nie mają umowy o pracę.

fot. mat. prasowe

Jak radzimy sobie z nieprzewidzianymi wydatkami

Polacy równie często jak w firmach pożyczkowych zapożyczają się u rodziny.


Badanie pokazało, że ponad dwie trzecie klientów Providenta w Polsce (67 proc.) uważa, że firmy pożyczkowe pełnią istotną rolę w społeczeństwie, oferując wygodny dostęp do finansowania. Tylko jedna dziesiąta (11 proc.) respondentów się z tym nie zgadza. Warto podkreślić, że 81 proc. badanych stwierdziło, że firmy pożyczkowe w jasny i zrozumiały sposób przedstawiają wszystkie związane z pożyczkami koszty.

O badaniu GfK dla International Personal Finance
Badanie zostało przeprowadzone przez GfK w czerwcu 2017 wśród 3882 klientów Providenta w Polsce, Czechach, Rumunii, na Węgrzech i w Meksyku. Miało na celu poznanie opinii badanych dotyczących ich sytuacji finansowej i podejścia do pożyczania pieniędzy.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: