eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweMłodzi Polacy zaczynają tonąć w długach

Młodzi Polacy zaczynają tonąć w długach

2018-03-19 11:28

Młodzi Polacy zaczynają tonąć w długach

Młodzi Polacy zaczynają tonąć w długach © inventart - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Niespłacone mandaty za jazdę bez biletu, pożyczki gotówkowe oraz rachunki za telefon. To te płatności przysparzają młodym Polaków największych problemów. Jaka jest ich skala? Całkiem pokaźna. Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor wskazuje, że kwota, na którą są zadłużeni Polacy w wieku 18-25 lat sięga już 535 mln złotych, co oznacza, że na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy wzrosła aż o 62 proc. Średnia kwota zadłużenia "na głowę" to przeszło 3,5 tys. złotych. Największe problemy z terminowym opłacaniem należności to domena młodych Ślązaków i Wielkopolan.

Przeczytaj także: Dlaczego kobiety mają mniejsze długi? Łamiemy stereotypy

Wprawdzie stwierdzenie, że młodzi Polacy toną w długach jest dużym uogólnieniem, to jednak faktem pozostaje, że ich zadłużenie ciągle rośnie. U schyłku 2016 roku ich dług sięgał 309 mln zł, na którą to kwotę składały się niespłacone zobowiązania 110 tys. osób w wieku 18-25 lat. Pod koniec 2017 roku statystyki prezentowały się już znacznie okazalej - liczba dłużników podskoczyła do 146 tys., a ich łączne zaległości osiągnęły pół miliarda złotych. Jeżeli spojrzeć na dane z początku marca br., to szybko dostrzeżemy, że kłopoty raczej się powiększały niż znikały - rzesza najmłodszych dłużników odnotowanych w bazach KRD liczyła sobie już ponad 146 tys. członków, a łączna kwota 440 tys. niespłaconych w terminie zobowiązań przewyższyła 535 mln złotych.

Drogie wakacje, markowe ubrania, kosztowna elektronika


– Wśród dłużników w tej grupie wiekowej dominują osoby, które zaciągają pożyczki na zaspokajanie drogich zachcianek, często nie licząc się z własnymi możliwościami finansowymi. Chcą przypodobać się najbliższemu otoczeniu. Dla nich niezwykle ważne jest to, aby w mediach społecznościowych pochwalić się wakacjami w ciepłych krajach, markowymi ubraniami, drogim sprzętem elektronicznym. A jeśli ich na to nie stać, sięgają po pożyczkę. Często za zakupy płacą kartą kredytową. Łatwo przychodzi im płatność, ale dużo gorzej wychodzi im spłata. Kiedy już przychodzi do windykacji, nie mają w sobie pokory, kłamią i przeklinają. Jeszcze kilka lat temu były to skrajne przypadki. Teraz coraz częściej zdarzają się takie sytuacje – wyjaśnia Jakub Kostecki, prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso.

Statystyki pokazują, że młodzi Polacy z problemami finansowymi to w znacznej mierze mieszkańcy miast - taki przynajmniej adres podają przy zaciąganiu zobowiązań. Można jednak zakładać, że sporo jest wśród nich osób, które opuściły mniejszą miejscowość i przeprowadziły się do miasta, aby rozpocząć studia. Zaledwie 17 proc. dłużników pomiędzy 18 a 25 rokiem życia zamieszkuje tereny wiejskie.
– W mieście żyje się dużo szybciej, niż na wsi. Dominuje też konsumpcyjne podejście do życia, szczególnie wśród młodych, którzy dopiero co weszli w dorosłość. Wyznają zasadę: „chcę wszystko tu i teraz”. Poza tym w miastach jest dużo większy dostęp do wszelkiego rodzaju rozrywek, których na co dzień brakowało w małej miejscowości – komentuje Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

fot. mat. prasowe

Mapa

Młodzi Polacy z Mazowsza mają już od oddania przeszło 56 milionów złotych.


63 proc. zadłużonych młodych Polaków stanowią mężczyźni. Ich łączne zadłużenie wynosi blisko 339 mln złotych. Najwięcej niesolidnych młodych dłużników mieszka na Górnym Śląsku, gdzie 21,3 tys. osób od 18. do 25. roku życia ma długi przekraczające 84 mln złotych. Na drugim miejscu są młodzi ludzie z Wielkopolski, a ich zadłużenie wynosi 55 mln złotych. Niechlubne podium zamykają osoby z Mazowsza. W tym województwie mieszka 15,7 tys. dłużników w wieku 18-25 lat, których dług wynosi 56 mln złotych.

Długi rosną z wiekiem


– Długi młodych Polaków rosną razem z nimi. Zadłużenie 18-latków to tylko 1 mln złotych, zadłużenie 22-latków to 65 mln złotych, a zadłużenie 25-latków sięga ponad 167 mln złotych. 55 proc. długu w tej kategorii wiekowej przypada na osoby w wieku 24-25 lat. Rekordzistką w niepłaceniu jest 24-latka z Wrocławia, która ma do oddania 625 tys. złotych – tłumaczy Adam Łącki.

Na spłatę zobowiązań osób w wieku 18-25 lat czekają fundusze sekurytyzacyjne i firmy windykacyjne, które odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli. Ci bowiem nie byli w stanie odzyskać pieniędzy samodzielnie. Długi młodych wobec nich wynoszą razem ponad 201 mln złotych. Kolejne w kolejce są firmy pożyczkowe, wobec których łączne zadłużenie wynosi 100 mln złotych. Prawie 84 mln złotych to zaległe rachunki wobec operatorów komórkowych. Młodym Polakom zdarza się także jeździć komunikacją miejską bez biletu. Ich podróże na gapę wyceniono już w sumie na 47 mln złotych. Na liście dłużników znajdują się też nierzetelni rodzice, którzy uchylają się od łożenia na dzieci. Długi młodych z tytułu niepłacenia alimentów wynoszą 33 mln złotych.
– Świadomość młodych ludzi dotycząca zaciągania zobowiązań jest na tyle niska, że zdarzają się sytuacje, w których sami nie wiedzą, kto jest ich wierzycielem. Kiedy negocjatorzy dzwonią i informują ich, że mają dług w banku, oni twierdzą, że to niemożliwe, bo nigdy w nim nie byli. Gdy negocjator mówi, na jaki produkt została zaciągnięta pożyczka, wtedy twierdzą, że to pomyłka, bo telefon kupili na raty w sklepie elektronicznym, a nie w banku. To świadczy o tym, że sami nie wiedzą, jakie podpisują dokumenty i kto właściwie udziela im pożyczki. Myślą, że to sklep elektroniczny, a nie instytucja bankowa – dodaje prezes Zarządu Kaczmarski Inkasso.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • marion_14 / 2018-03-26 13:28:40

    zaczynają żyć z długami i jak potem maja sobie radzic? Przecież 3500 sredni dlug można spokojnie splacic, trzeba tylko się umiec dogadać z wierzycielami, z firmami co pomagają w spłacaniu dlugow wlasnie dzieląc je na raty i dopasowując do takiego młodego człowieka i jego możliwości. Bo inaczej dlugi rosna i rosna odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: