Zgubiony portfel lub dokumenty? Sprawdź, co ci grozi
2018-04-04 11:09
Zgubiony portfel © sitriel - Fotolia.com
Utrata portfela to problemy. Po pierwsze, wraz nim najczęściej znika gotówka, karty płatnicze i dokumenty. Po drugie, jeśli zguba trafi w ręce przestępców, możemy odczuć jeszcze bardziej dotkliwe konsekwencje - dane z dowodu mogą posłużyć m.in. założeniu fikcyjnej firmy, czy wyłudzeniu kredytu, a karta z powodzeniem posłużyć płatnościom zbliżeniowym. Co robić, gdy utracimy portfel? Oto podpowiedzi Związku Firm Pośrednictwa Finansowego.
Przeczytaj także: Zgubiony dowód osobisty: chwila nieuwagi, kłopoty na lata
Czym grozi utrata portfela i dokumentów?
Utracony lub zgubiony portfel generuje problemy, które związane są z koniecznością wyrobienia nowych dokumentów i kart płatniczych. Czasami jednak na tym się nie kończy - jeżeli nasze dokumenty dostaną się w niepowołane ręce, mogą zostać wykorzystane np. do wyłudzenia kredytu. Jak pokazują statystyki, takie przypadki nie są wcale odosobnione.
Z 32. edycji opublikowanego przez Związek Banków Polskich raportu o dokumentach InfoDok wynika, że w ciągu czwartego kwartału minionego roku oszuści próbowali wyłudzić ponad 1,59 tys. kredytów na łączną kwotę - bagatela - 106,7 miliona złotych.
– W niektórych instytucjach finansowych wystarczy, że złodziej będzie dysponował naszym dowodem osobistym, prawem jazdy, paszportem lub innym dokumentem, który potwierdzi fałszywą tożsamość, by mógł wziąć na nas kredyt. To jednak nie koniec zagrożeń. Zdarza się, że oszuści robią zakupy na raty, podpisują umowy najmu mieszkań, by okraść ich właścicieli lub wypożyczają np. samochody. Korzystają z nieuwagi kontrahentów i robią wszystko na cudzy rachunek. Przed tym procederem można się jednak uchronić, jeśli zareagujemy szybko i w porę zastrzeżemy dokumenty – mówi Sławomir Rykalski, ekspert ZFPF, FinPack.
fot. sitriel - Fotolia.com
Zgubiony portfel
Jak najszybciej zgłoś sprawę w banku
W Polsce działa specjalny system, w którym można sprawnie i bez zbędnych formalności zastrzec zaginione dokumenty. By to zrobić, należy jak najszybciej zgłosić się do najbliższej placówki banku.
– Nie musi to być bank, w którym mamy konto. W przypadku dokumentów osobistych możemy bowiem pójść do banku, z której usług nigdy nie korzystaliśmy. Część instytucji finansowych przyjmuje nawet zgłoszenia telefoniczne, co jeszcze przyśpiesza formalności. Dzięki temu, że sprawnie zastrzeżemy zgubiony lub skradziony dokument, mamy pewność, że złodziej nie weźmie na nas kredytu, bo system eliminuje z obrotu dokument we wszystkich placówkach bankowych i wielu innych instytucjach. Zastrzec możemy zarówno dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, jak i dowód rejestracyjny pojazdu i karty płatnicze. W przypadku kart debetowych i kredytowych powinniśmy nawet zareagować szybciej i zgłosić sprawę przez infolinię naszego banku. Dzięki temu zostaną one natychmiast zablokowane i wykonanie transakcji przy ich użyciu, będzie niemożliwe. Niektóre banki umożliwiają także zablokowanie kart przez aplikację mobilną lub serwis bankowości on-line przez 24 godziny na dobę – komentuje Ewa Kozłowska, ekspert ZFPF, Gold Finance.
Warto wiedzieć, że jeśli złodziej dokona transakcji po zablokowaniu karty, to „nasz” bank weźmie za nie odpowiedzialność. Jeśli jednak dojdzie do nich jeszcze przed zgłoszeniem sprawy, bank zwróci pieniądze za transakcje powyżej 150 euro, a w przypadku płatności zbliżeniowych – powyżej 50 euro.
Gdy dokumenty zostały skradzione
Jeśli podejrzewamy, że padliśmy ofiarą kradzieży, powinniśmy zgłosić sprawę także na Policji. Jednak pierwszym krokiem, jaki powinniśmy wykonać w tej sytuacji powinien być telefon na infolinię instytucji finansowej, gdzie mamy swój rachunek, czy wizyta w oddziale banku. Jest to szczególnie ważne, gdyż w ten sposób zmniejszamy ryzyko zaciągnięcia kredytu na nasze nazwisko. Zgodnie z prawem ciąży na nas również obowiązek zgłoszenia w gminie lub placówce konsularnej, że zgubiliśmy dokument tożsamości. Tam także złożymy wniosek o wyrobienie np. nowego dowodu osobistego. W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego auta czeka nas za to wizyta w Wydziale Komunikacji. Trzeba złożyć tam oświadczenie o zagubieniu dokumentu oraz wniosek o wyrobienie wtórnika. Możemy także ubiegać się o pozwolenie czasowe, dzięki któremu będziemy mogli jeździć autem, do czasu, gdy zostanie wydany nowy dowód rejestracyjny.
Wystarczy zatem podjęcie kilku prostych kroków, by uchronić się przez zagrożeniem w postaci wzięcia na nas kredytu czy zrobienia dużych zakupów na nasz rachunek.
Przeczytaj także:
Utrata dowodu osobistego: jak przeciwdziałać konsekwencjom?
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kradzież dowodu, utrata dowodu osobistego, zastrzeganie dokumentów, kradzież tożsamości, zgubiony dowód osobisty
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)