eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeW górę po otwarciu

W górę po otwarciu

2006-05-11 11:51

Czwartkowa sesja rozpoczęła się od wzrostów cen akcji, a WIG20 po zwyżce o 1,4 proc. dotarł ponownie do 3 300 punktów, gdzie znów napotkał silny opór.

Przeczytaj także: Świetne warunki do kontynuacji hossy

Wartość obrotów godzinę po rozpoczęciu notowań przekracza 260 mln PLN (tylko WIG20), co jest znacznie większą wartością niż w środę. Tym razem jednak transakcje nie koncentrują się na jednej czy dwóch spółkach, lecz mniej więcej równomiernie rozkładają się na cały rynek. Wprawdzie z komunikatu banku centralnego USA nie wynika, aby cykl podwyżek stóp procentowych miał zostać zakończony, ale inwestorzy cieszą się, że wbrew obawom ten komunikat nie wywołał przeceny na amerykańskich rynkach akcji.

U nas pierwsze skrzypce gra KGHM, którego akcje drożeją o 2,3 proc. To reakcja na wzrost cen miedzi, ale także na sięgającą prawie 0,5 mld PLN dywidendę, którą spółka otrzyma od Polkomtela. Podobny zastrzyk gotówki dostanie inna giełdowa firma – PKN Orlen, której akcje drożeją o 1,1 proc. Najsłabiej póki co spisuje się Agora, która tanieje o 3,3 proc. po publikacji wyników za I kwartał. Wbrew obawom, spółka nie wykazała wcale straty (choć zysk był symboliczny), dlatego poranny spadek o 6 proc. (wkrótce po otwarciu), był reakcją nieco przesadzoną.

Na szerokim rynku więcej spółek zyskuje (108) niż traci na wartości (64) – w tym tygodniu taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy. Z mniejszych spółek na uwagę zasługuje Alma (dziś o 10 proc. w górę), która kontynuuje swój nieprawdopodobny rajd. Od początku roku akcje te podrożały już prawie o 400 proc. Powody do zadowolenia mają też udziałowcy Kruka (plus 8,5 proc.) i Dudy (6,9 proc.). Na szerokim rynku również to akcje Agory tracą dziś najbardziej, co dowodzi, że kupujący mają dziś naprawdę spore apetyty, a rynek idzie w górę szerokim frontem. Jednak o zażegnaniu korekty będzie można mówić dopiero, kiedy indeksy pokonają ostatnie szczyty.

Na rynku walutowym złoty nieco osłabił się wobec dolara (3,01 PLN), co ma związek z decyzją Fed. Tańsze jest za to euro (3,82 PLN) i frank szwajcarski (2,44 PLN).

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek się ugina Rynek się ugina

oprac. : Open Finance Open Finance

Więcej na ten temat: komentarz giełdowy, WIG20, BUX, WIRR, MIDWIG
Powrót hossy, rekord WIG20

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: