eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePoznaliśmy największe banki w Polsce 2018

Poznaliśmy największe banki w Polsce 2018

2018-06-15 12:37

Poznaliśmy największe banki w Polsce 2018

Zwycięzcy rankingu © fot. mat. prasowe

Poznaliśmy laureatów XXIII rankingu „Największe banki w Polsce Miesięcznika Finansowego BANK”. W tym roku powody do zadowolenia mogą mieć PKO Bank Polski, Alior Bank oraz Bank Gospodarstwa Krajowego.

Przeczytaj także: Polskie banki muszą inwestować w otwartą bankowość

Zwycięzców tegorocznej edycji rankingu wyłoniono w oparciu o ankiety przesłane przez same banki. Ocenie podlegała ich pozycja rynkowa na tle innych przedstawicieli sektora. Pod uwagę wzięto takie kwestie jak m.in. liczba zatrudnionych, środki własne, współczynnik wypłacalności oraz rezerwy celowe na zaległości zagrożone.
– Bankowość idzie w kierunku bezpieczeństwa i innowacji – dotyczy to także Polski. Banki wkładają coraz więcej wysiłku w pozyskanie kapitału co wynika z obecnych stop procentowych i faktu, że rosnące koszty, m.in. z powodu nadmiaru regulacji, dają inwestorom mniejszy zwrot z kapitału. Dlatego banki muszą obniżyć koszty przez dalszą cyfryzację oraz nawiązanie nowego typu relacji z klientami. W przypadku ich najmłodszego pokolenia pomocne będą rozwiązania opracowywane z fintechami. Banki muszą przekonać klientów, że tylko one – m.in. przez to, że są objęte nadzorem i gwarancjami – dają im maksymalne bezpieczeństwo – powiedział redaktor naczelny Stanisław Brzeg-Wieluński

W tym roku organizatorzy rankingu, redakcja miesięcznika BANK, postanowili zawęzić nagradzane kategorie do dwóch:
  1. „Bank ważny systemowo” oraz
  2. „Bank innowacyjny”.

Nagrodę główną w kategorii „Banki ważne systemowo” otrzymał PKO Bank Polski S.A., statuetkę w imieniu banku odebrał Łukasz Kuc, dyrektor Biura Projektów Mobilnych i Internetowych
– W imieniu zarządu i całego zespołu PKO Banku Polskiego bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Jesteśmy w trakcie realizacji naszej strategii wspierania Polski i Polaków, a otrzymanie tak zaszczytnego wyróżnienia potwierdza w naszym odczuciu słuszność obranego kierunku i jest zarazem motywacją do dalszych działań – podkreślił.

Nagrodę główną w kategorii „Banki innowacyjne” zdobył Alior Bank S.A., wyróżnienie wręczono Maciejowi Surdykowi, wiceprezesowi zarządu banku.
– Bardzo dziękuję za tę nagrodę. Podjęliśmy liczne starania, aby naszym klientom dostarczyć najwyższą jakość usług, by były jak najbardziej innowacyjne i jak najbardziej praktyczne, a każdego dnia optymalnie zaspokajały potrzeby i oczekiwania użytkowników – powiedział wiceprezes Alior Banku.

Z uwagi na setną rocznicę przyznana została nagroda specjalna: „Bank zasłużony dla rozwoju gospodarczego Polski w stulecie odzyskania niepodległości”.
– 90 lat temu ówczesny prezes BGK, Roman Górecki powiedział, że BGK nie jest instytucją, która pracuje na zysk. Zyskiem banku jest postęp w rozwoju gospodarczym kraju. Mimo że te słowa padły tak dawno temu, nadal jesteśmy i nadal pozostaniemy wierni tej misji – zaznaczyła Izabela Mościcka, dyrektor ds. komunikacji BGK, odbierając nagrodę.

Zachowane zostały dotychczasowe personalne nagrody specjalne „Innowator rynku bankowego” oraz „Mecenas edukacji finansowej”.

fot. mat. prasowe

Zwycięzcy rankingu

Nagrodę główną w kategorii „Banki ważne systemowo” otrzymał PKO Bank Polski S.A.


Innowatorem rynku bankowego 2017 został Mariusz Cholewa, prezes zarządu Biura Informacji Kredytowej
– Kierowanie BIK to dla mnie wielki zaszczyt. To wyróżnienie przyjmuje nie tylko w imieniu własnym, ale również całego zespołu – grupy pasjonatów, którzy doskonale rozumieją nowoczesne technologie. Przyjmując tę nagrodę, traktuję ją zarazem, jako zobowiązanie do dalszej pracy i mam szczerą nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieli szansę przedstawić unikalne i nowatorskie rozwiązania – zaznaczył.

Tytuł „Mecenasa edukacji finansowej” przyznano Włodzimierzowi Grudzińskiemu, doradcy Zarządu Związku Banków Polskich
– Czuję się niezwykle uhonorowany, jednak chciałbym przy tej okazji przypomnieć, iż w dziedzinie edukacji nie ma czegoś takiego jak działanie indywidualne. Zaczynałem swą karierę zawodową na uczelni i od kiedy pamiętam, działalność dydaktyczna zawsze stanowiła pracę zespołową.

Uroczystość odbyła się 12 czerwca 2018 r. w DoubleTree by Hilton Hotel & Conference Centre Warsaw. Podczas gali wręczono również Nagrodę Dziennikarską im. Mariana Krzaka od Związku Banków Polskich, nominacje dla członków Sektorowej Rady ds. Kompetencji Sektora Finansowego, nagrody dla laureatów konkursu „Etyka w finansach” za najlepszy esej, medal Mikołaja Kopernika Związku Banków Polskich, oraz nagrodę specjalną portalu aleBank.pl „Za debiut w mediach społecznościowych w 2017 roku i budowanie społeczności wokół misji banku”. Wieczór zakończono debatą: „Rola edukacji ekonomicznej społeczeństwa i pożądane kierunki badań w nowoczesnym systemie finansowym”. W ramach Horyzontów Bankowości 2018 odbyły się także konferencje „BankTech”, „FinSkills”, „Forum Strategii Bankowych” oraz „Płatności Mobilne”.

Pełny ranking opublikowany został w czerwcowym wydaniu „Miesięcznika Finansowego BANK” (nr 6/2018), który jest dostępny w wydaniu papierowym oraz w wersjach elektronicznych poprzez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy” (iOS/Android) oraz na portalu www.aleBank.pl.

XXIII Ranking „Największe banki w Polsce Miesięcznika Finansowego BANK 2018:


NAGRODA GŁÓWNA w kategorii BANKI WAŻNE SYSTEMOWO
  • PKO Bank Polski S.A.

NAGRODA GŁÓWNA w kategorii BANKI INNOWACYJNE
  • Alior Bank S.A.

NAGRODY SPECJALNE:
  • BANK ZASŁUŻONY DLA ROZWOJU GOSPODARCZEGO POLSKI W STULECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI:
    • Bank Gospodarstwa Krajowego S.A.
  • INNOWATOR RYNKU BANKOWEGO 2017 ROKU
    • tytuł otrzymał Pan Mariusz Cholewa, Prezes Zarządu Biura Informacji Kredytowej
  • MECENAS EDUKACJI FINANSOWEJ
    • tytuł otrzymał Pan Włodzimierz Grudziński, Doradca Zarządu Związku Banków Polskich

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: