Dokumenty kolekcjonerskie źródłem kłopotów?
2019-03-14 00:44
Uwaga na kolekcjonerskie dowody osobiste © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polscy seniorzy coraz bardziej narażeni na wyłudzenie pieniędzy
Serwis ChronPESEL.pl przyjrzał się ofercie kilku internetowych podmiotów wykonujących tzw. dokumenty kolekcjonerskie, w tym m.in. dowody osobiste, prawa jazdy, legitymacje studenckie czy paszporty. Warto tu podkreślić, że ich produkcja i sprzedaż są w naszym kraju legalne. Zagrożone karą jest natomiast ich wykorzystywanie w celu popełnienia przestępstwa.W efekcie doniesień o coraz większej liczbie wyłudzeń dokonywanych z użyciem fałszywych dokumentów, serwis ChronPESEL.pl zlecił jednemu ze specjalizujących się w tym usługodawców produkcję dowodu osobistego z wykorzystaniem fikcyjnych danych osobowych i zdjęcia popularnego bohatera z wielkiego ekranu. Realizacja zlecenia zabrała niespełna tydzień.
Niestety, w Polsce można legalnie zlecić produkcję i stworzyć imitacje dokumentów, do wydawania których prawo mają tylko wybrane instytucje. Bez problemów można kupić więc coś, co łudząco przypomina np. dowód osobisty a do tego zawiera dowolne zdjęcie i dane osobowe należące do innej osoby. Łatwość, z jaką można to zrobić jest wręcz przerażająca. Szacujemy, że liczba ta będzie rosnąć wraz ze zbliżającym się terminem wejścia w życie ustawy o dokumentach publicznych – mówi Anna Marcinkowska, ekspert z serwisu ChronPESEL.pl.
Eksperci ChronPESEL.pl wskazują, że pomimo wykorzystania materiałów wysokiej jakości można dość łatwo odróżnić tzw. kolekcjonerski dowód osobisty od prawdziwego dokumentu. Falsyfikat ma zdecydowanie bardziej nasycone kolory i posiada powłokę, która daje mocniejsze wrażenie odblasku. Imitacje hologramu są jednak niskiej jakości. W przeciwieństwie do oryginału nie dają wrażenia trójwymiarowości. Rozmieszczenie poszczególnych nadruków jest jednak niemal identyczne jak w przypadku prawdziwego dowodu osobistego. Jednak już w pierwszym kontakcie powinien wzbudzić podejrzenia u oglądającego. Niestety, różnice te zacierają się w przypadku zeskanowania kolekcjonerskiego dowodu osobistego. Może je dostrzec jedynie uważny obserwator.
fot. mat. prasowe
Od dołu - kolekcjonerski dowód osobisty i jego skan
Należy pamiętać, że do potwierdzenia naszej tożsamości potrzebne jest nasze imię i nazwisko, nr PESEL oraz data urodzenia i adres. Wyobraźmy więc sobie zagrożenie wynikające z faktu, że ktoś może posiadać kolekcjonerski dokument z własnym zdjęciem i naszymi danymi osobowymi. Zapewne nie będzie ryzykował i pokazywał go w banku, ale pamiętajmy, że obecnie istnieją możliwości zaciągnięcia pożyczki w Internecie lub stacjonarnie w firmach pozabankowych, gdzie uznawanym dokumentem będzie skan dowodu osobistego. Również honorowany w niektórych przypadkach przy zawieraniu umowy o abonament na telefon. Potencjalne straty ofiar mogą być więc wysokie i dotkliwe. Szanse na szybkie wykrycie oszustwa są niskie, dlatego też należy rozważyć zabezpieczenie się przed tego typu sytuacjami i skorzystanie z usługi takiej jak ChronPESEL.pl Szczególnie, kiedy wyjaśnianie takich spraw może potrwać miesiące, a nawet lata – dodaje Anna Marcinkowska.
Według ChronPESEL.pl tylko w 2017 r. dokonano 47 000 wyłudzeń na skradzione dane osobowe o łącznej wartości nawet 3 mld zł. Średnia kwota, którą próbowano wyłudzić to ponad 65 tys. zł.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)