eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweUOKiK ostrzega: piramidy finasowe

UOKiK ostrzega: piramidy finasowe

2019-09-05 10:50

UOKiK ostrzega: piramidy finasowe

UOKiK ostrzega przed piramidami finansowymi © MaciejBledowski - Fotolia.com

UOKiK ostrzega przed kolejnymi firmami, które mogą być piramidami finansowymi. Za promowanie systemów typu piramida grozi kara do 10 proc. obrotów.

Przeczytaj także: Piramidy finansowe, oszustwa na rynkach Forex i kryptowalut. Gdzie szukać pomocy?

UOKiK zwraca uwagę konsumentów na systemy Omega, Hybryd Cykler, Alternet&AdBlast, Team-Coin, które mogą być piramidami i stawia zarzuty firmom, które je promują.

– Podejrzewamy, że kolejne nieuczciwe firmy mogły stworzyć systemy typu piramida i wyłudzać pieniądze pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam. Nasze postępowania są w toku, ale już teraz chciałbym przestrzec konsumentów przed pochopnym przelewaniem pieniędzy. Istnieje duże ryzyko, że można je stracić – mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Urząd postawił zarzut promowania systemów typu piramida firmom Alternet ze Stanów Zjednoczonych, Nautilus Investment ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, M&K Promoteam ze Stanów Zjednoczonych, M&K Promotim z Wielkiej Brytanii.

Alternet ze Stanów Zjednoczonych – promuje system na portalu Alternet i platformie AdBlast. Konsument może zakupić pakiety uczestnictwa o wartości od 10 do 1000 USD, a rzekome dodatkowe dochody i zyski mają zostać wypłacone, gdy namówi inne osoby do uczestnictwa.

Nautilus Investment ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – promuje system Omega. Pakiety uczestnictwa kosztują od 50 do 200 000 EUR. Firma przyjmuje wpłaty od konsumentów i obiecuje im korzyści za to, że namówią inne osoby do zakupu.

M&K Promoteam ze Stanów Zjednoczonych – promuje system Team-Coin. Konsument płaci bitcoinami za pozycje w kolejce do wypłaty: jedna pozycja to 0,005 bitcoina (ok. 220 zł). Maksymalnie można kupić 30 pozycji. Organizator obiecuje korzyści za namówienie innych osób, zysk ma być wyższy, im ktoś kupi więcej pozycji.

M&K Promotim z Wielkiej Brytanii oraz M&K Promoteam ze Stanów Zjednoczonych, które opracowały system Hybryd Cykler. Uczestnik może kupić pozycje w kolejce do wypłaty - kosztują od 20 zł do 2 tys. zł dziennie. Firma obiecuje wypłatę pieniędzy za namówienie innych uczestników.

Konsumencie, uważaj, gdy ktoś:

  • zapewnia cię o bardzo wysokich zyskach w krótkim czasie,
  • ogólnie lub niezrozumiale przedstawia sposób swojego działania, tłumaczy, że niedawno rozpoczął działalność,
  • unika odpowiedzi na twoje konkretne pytania,
  • posługuje się wzniosłymi sformułowaniami („zostań partnerem”, „odmień swoje życie”, „zarób pieniądze bez wysiłku”),
  • oferuje ci kupony, pakiety inwestycyjne, świadectwa uczestnictwa,
  • odsyła cię na stronę internetową, która nie zawiera wielu informacji lub jest „w budowie”,
  • kieruje cię na stronę internetową, która nie jest prowadzona w języku polskim, a miejsce prowadzenia działalności jest w egzotycznym kraju,
  • wskazuje, że istotnym lub najważniejszym elementem uczestnictwa i uzyskania wynagrodzenia jest nakłonienie do udziału w systemie innych osób,
  • nie podaje źródeł finansowania sytemu lub przedstawia je bardzo ogólnie.

Oszustwo zgłoś organom ścigania (policja, prokuratura).

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: