Rynek walutowy 21-25.08.06
2006-08-25 18:03
Przeczytaj także: Rynek walutowy 14-18.08.06
Jednak kolejna porcja informacji tym razem z rynku pierwotnego nieruchomości w Stanach powtórzyła zachowanie z wcześniejszego dnia. Sprzedaż nowych domów również spadła poniżej oczekiwań do poziomu 1,073 mln, podczas gdy spodziewano się wyników w okolicach 1,1 mln. Kurs EURUSD znowu spadł poniżej 1,28
Takie zachowanie rynku sugeruje, że nadchodzący tydzień może w dalszym stopniu należeć do dolara, gdzie słabsze od oczekiwań wyniki powinny działać na jego korzyść. Najbliższym poziomem wsparcia EURUSD powinny być okolice 1,2680, czyli poziom, który wielokrotnie na przełomie maja i czerwca powstrzymywał parę tą przed dalszym spadkiem. Jednak warto również zwrócić uwagę na zaplanowane w tym tygodniu publikacje, gdzie do najważniejszych będą należeć czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych a także piątkowe amerykańskie dane z rynku pracy, gdzie poznamy zatrudnienie w sektorze pozarolniczym.
Oczekiwany przepływ kapitałów na rynek amerykański na pewno nie pomoże polskiej walucie i chociaż wyniki gospodarcze w dalszym ciągu potwierdzają założenia zdrowej gospodarki to jednak rynek polski uważany jest jako jeden z elementów rynków rozwijających się, którego osłabienie na pewno pociągnie za sobą złotówkę.
Warto jednak przyjrzeć się wynikom gospodarczym, które poznaliśmy w mijającym tygodniu. Sprzedaż detaliczna kolejny miesiąc z rzędu utrzymała dwucyfrową dynamikę rosnąc w lipcu o 11%. Wynik ten jest co prawda nieznacznie poniżej oczekiwań to jednak nie przysparza większych powodów do zmartwień. Dodatkowo poprawie uległa sytuacja na rynku pracy, gdzie bezrobocie spadło w lipcu do 15,7%.
Negatywnym następstwem wzrostu jest jednak inflacja. Póki co główne wskaźniki wzrostu cen w dalszym ciągu kształtują poniżej celu RPP to jednak zauważalny jest ich wzrost. Inflacja netto w lipcu wyniosła 1,3% w skali rocznej, podczas gdy jeszcze w czerwcu kształtowała się na poziomie 1%. Efektem tego są coraz częściej pojawiające się głosy na temat możliwych podwyżek stóp procentowych na początku 2007 roku.
Rynek jednak wydarzeniami z Polski póki, co się nie przejmuje. Kluczem są wydarzenia na świecie, a spadającą chęć do podejmowania ryzyka na pewno na korzyść złotego oddziaływać nie będzie. Giełda Papierów Wartościowych również powinna znajdować się pod silną presją niedźwiedzi.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Tomasz Porada / FMC Management