Głosowanie za podwyżką inflacji
2006-08-31 10:46
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Bernanke oraz reszta głosujących członków FOMC tak uważa. Lacker jest przeciwnego zdania. Są na to pewne szansę, lecz słusznie obecna polityka FED może być określona mianem "zakładu". Jeżeli inflacja nie spadnie zgodnie z oczekiwaniami FED narazi się na utratę wiarygodności wśród inwestorów i skupienie uwagi na faktycznej inflacji, niż na prognozach jej spadku. Dla dolara i obligacji amerykańskich będzie to bardzo silny cios. Koszty walki z utrzymującą się wysoką inflacji mogą być wielokrotnie wyższe niż skutki jednej lub dwóch niepotrzebnych podwyżek.Wsparciem dla opinii Lackera jest mniejszy niż zakładano spadek tempa wzrostu PKB i nadal wysoka inflacja liczona jako indeks cen PCE oraz deflator PKB, które wskazują raczej na wypoziomowanie inflacji powyżej poziomu oficjalnie sugerowanego przez FED jako dopuszczalny. Faktycznie FED pozwolił na pozostawanie inflacji powyżej 1-2% co uznawane jest za poziom pożądany i bezpieczny. Jeżeli w następnych kwartałach dane nie pokażą spadku inflacji na dolarze zmienność może bardzo silnie wzrosnąć. Inwestorzy liczą, że gospodarka wyhamuje w sposób łagodny co zdecydowanie wspierało by rynek obligacji i akcji i dolara, jeżeli tempo wzrostu w innych krajach także zacznie spadać. Dalszy spadek tempa wzrostu w USA, utrzymująca się wysoka inflacja oraz dobre wyniki w Europie, Japonii i Wielkiej Brytanii oznaczać będzie silny ruch USD w dół.
Najważniejsze wiadomości
- US: Wzrost gospodarczy w drugim kwartale wyniósł 2,9 proc. (prognoza: 3,0 proc.), a wydatki konsumentów wzrosły o 2,8 proc. w tym samym okresie (prognoza: 2,9 proc.).
- US: Deflator PKB wyniósł w drugim kwartale zgodnie z prognozą 3,3 proc., natomiast inflacja bazowa PCE w tym samy okresie wyniosła 2,8 proc. (prognoza: 2,9 proc.).
- PL: Wzrost PKB w drugim kwartale wyniósł 5,5 proc. r/r wobec konsensusu prognoz na poziomie 5,3 proc.
- PL: Inwestycje na wzrosła w lipcu o 11 proc. r/r wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 12,5 proc. i 11,7 proc. miesiąć wcześniej.
- Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie 4,00 proc.
- Jeffrey M. Lacker, prezydent Banku Rezerwy Federalnej w Richmond podtrzymał w wywiadzie swoją decyzję z ostatniego posiedzenia FOMC (jako jedyny głosował za podwyżką)
- Indeks optymizmu konsumentów spadł w lipcu do 99,6 pkt. z 106,5 pkt. miesiąc wcześniej (prognoza: 102,5 pkt.).
Główne wygarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.