eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy sierpień 2006

Rynek walutowy sierpień 2006

2006-09-11 11:29

Niezdecydowanie na światowym rynku walutowym w sierpniu przyniosło nam kolejny miesiąc konsolidacji na głównej parze walutowej EURUSD, która to nie zdołała się wybić z kanału 1,25-1,29, w którym to znajduje się już od początku maja.

Przeczytaj także: Rynek walutowy 04-08.09.06

Z jednej strony inwestorzy uważają, że ryzyko podwyżek stóp procentowych w Strefie Euro spowoduje większe zainteresowanie inwestorów europejskim rynkiem obligacji, a z drugiej zwolennicy dolara uważają, ze koniec podwyżek w Stanach może doprowadzić do wzrostu cen obligacji a tym samy skłonić inwestorów do przerzucenia kapitału za ocean.

Osobiście jestem zwolennikiem drugiej teorii, zgodnie, z którą spodziewane spowolnienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych, ostatecznie doprowadzi do poszukiwania przez inwestorów bezpieczniejszych miejsc na inwestowanie swojego kapitału. Ewentualny wzrost cen amerykańskich papierów w momencie, w którym rynki akcyjne znajdować się pod silną presją, może dać przyzwoitą stopę zwrotu nie osiągalną a innych rynkach.

Sytuacja w Polsce tymczasem powinna być pochodna tego, co będzie działo się na światowych rynkach a dobre wyniki gospodarcze naszego kraju mogą nie mieć większego znaczenia dla inwestorów, traktujących Polskę jako jeden z krajów rozwijających.

Zakładam wiec, że jeżeli w nadchodzącym miesiącu wyniki gospodarcze ze Stanów, Strefy Euro, czy nawet Japonii, czyli trzech największych gospodarek światowych, będą wykazać oznaki przegrzania lub tak jak w przypadku Stanów Zjednoczonych dalszego spadku można oczekiwać, że złotówka w takich okolicznościach będzie tracić na wartości, a skłonność inwestorów do podejmowania ryzyka istotnie maleć.

Przyjrzyjmy się jednak temu, co działo się w sierpniu oraz na początku września. Tak jak pisałem wcześniej główna para walut EURUSD w dalszym ciągu poruszała się w wąskim przedziale konsolidacji, który nawet ograniczony został do 1,27-1,29. Dopiero początek września przyniósł nam mocniejszej umocnienie dolara i powrót poniżej 1,27. Zdecydowanie ciekawiej sytuacja wyglądała na rynku złotówki, gdzie kurs EURPLN, po spadku w okresie czerwca i lipca, ostatecznie w okolicach 3,86, zaczął znowu rosnąc kończąc miesiąc na poziomie 3,96. Najniższe od kilku miesięcy poziomy notowane były również w przypadku USDPLN, który momentami znajdował się nawet poniżej 3,00. W drugiej części miesiąca, jednak zaczęły dawać o sobie znać wcześniej wspomniane obawy o spowolnienie światowej gospodarki.

Obawy te wydają się być w pełni uzasadnione. Przyglądając się wynikom gospodarczym w Stanach, które poznaliśmy w sierpniu trudno nie pozbyć się wrażenie, że obecna sytuacja wygląda zdecydowanie poważniej niż chociażby na początku roku, kiedy to poznawaliśmy wyniki z IV kwartału 2005, a wzrost gospodarczy kształtował się na poziomie 1,9%. Wtedy jednak sytuacja na rynku pracy w dalszym ciągu przedstawiała się komfortowo, gdzie gospodarka, co miesiąc generowała ponad 200 000 nowych miejsc pracy a sytuacja na rynku nieruchomości, czy rynku konsumenckim wskazywała na wzrost skłonności społeczeństwa do dalszego wydawania pieniędzy. I rzeczywiście I kwartał przyniósł nam już znaczną poprawę a PKB w skali rocznej wyniosło 5,6%.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 11-15.09.06 Rynek walutowy 11-15.09.06

 

1 2 ... 6

następna

oprac. : Tomasz Porada / FMC Management FMC Management

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: