Rynek oczekuje na dane i posiedzenie FOMC
2006-09-19 11:17
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Spadek cen ropy spowodował spadki wszelkich innych energetycznych surowców i substytutów, które w ostatnim roku istotnie wzrosły (oleje roślinne, cukier itp.). Jednocześnie mimo utrzymującej się wysokiej inflacji w USA oczekiwania na podwyżki spadły za sprawą retoryki FED i planu Bernanke, który zakładał, że inflacja sama wyhamuje, gdy gospodarka zacznie spowalniać. Gospodarka wyhamowuje na co wskazuje rynek nieruchomości jednak inflacja nie spada, co może skłonić FED to jeszcze jednej lub kilku podwyżek. Świadomość tego faktu może stać z ostatnią dobrą kondycją dolara i powinna w najbliższym czasie ciągle się utrzymywać. Newralgiczne dane z rynku nieruchomości, PPI i środowe posiedzenie FOMC mogą spowodować istotną zmienność, jednak w naszej opinii dopiero faktyczna zmiana nastawienia FED poparta spadkiem inflacji może obecną sytuację zmienić.Najważniejsze wiadomości
- Henry Paulson, Sekretarz Skarbu USA: "Silny dolar leży w interesie USA, protekcjonizm największym zagrożeniem ekonomincznym, inwestorzy mają zaufanie do amerykańskich obligacji"
- E12: Produkcja przemysłowa spadła w ostanim miesiącu o 0.4%, oczekiwano wzrostu o 0.2%. R/r wzrosła 3.2%, oczekiwano wzrostu o 3.9%.
- PL: Rentowność 52-tygodniowych bonów skarbowych wyniosła na przetargu 4.436% (4.454% na poprzednim przetargu). Popyt przewyższył podaż 3.6-krotnie.
- Sławiński, RPP: Wzrost cen żywności spowodowany suszą może mieć trwalszy wpływ na inflację.
- PL: PiS odrzuciło oskarżenia wysuwane przez koalicjantów, jako by planowało doprowadzić do wcześniejszych wyborów jeszcze w tym roku.
- PL: SO zagroziła odrzuceniem projektu budżetu, jeżeli nie będą zwiększone wydatki socjalne. Oznacza to wzrost ryzyka politycznego, gdyż może to doprowadzić do wcześniejszych wyborów.
- US: Bilans obrotów bieżących wyniósł w II kw. -218.3 mld. Oczekiwano -214.0 mld. W I kwartale deficyt wyniósł -208.7 mld.
- US: Przepływy kapitałowe netto do USA wyniosły w lipcu tylko 32.9 mld USD. Oczekiwano 70.0 mld. W czerwcu przepływy wyniosły 75.1 mld.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.