eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweRynek finansowy: stopa zwrotu i ryzyko

Rynek finansowy: stopa zwrotu i ryzyko

2006-10-02 12:04

Dzisiaj proponuję odejście od struktur opcyjnych i przyjrzenie się bliżej czynnikom determinującym zachowanie rynku, ponieważ pośrednio wpływają one na skuteczność omawianych struktur. Po raz kolejny powraca temat posiadania właściwego poglądu na temat kierunku, w którym zmierza rynek.

Przeczytaj także: Rynki finansowe zaskakują

Codziennie inwestorzy są wręcz bombardowani ogromną ilością informacji spływających na rynek. Niektóre z nich zmieniają całkowicie obraz wydarzeń (np. wypowiedzi prezesów banków centralnych), inne informują o stanie pewnego wycinka gospodarki (dane o nowych miejscach pracy w sektorach pozarolniczych).

Czasem impulsów do zmian na rynkach dostarcza świat polityki. Słowem – rynki finansowe są pod wpływem ciągłej burzy informacyjnej i sztuką jest oddzielenie tych najważniejszych wieści od reszty. Ten artykuł ma na celu wyjaśnić, jakie są główne czynniki wpływające na uczestników rynku i pośrednio na kursy.

Na początku warto zauważyć, że na rynku obecne są podmioty, które muszą być wystawione na ryzyko – eksporterzy i importerzy – oraz na tych, którzy robią to dobrowolnie, chcą zarobić – drobni inwestorzy indywidualni, banki i wielkie fundusze inwestycyjne. Najważniejsze dla funkcjonowania rynku są dwie ostatnie grupy, bowiem to właśnie one gromadzą potężne środki mogące zmieniać obraz rynku.

Na koniec dnia najważniejsza jest zarobiona gotówka, liczy się zysk. Dlatego też zachowania na rynku są dyktowane przez chęć maksymalizacji zysku przy minimalizowaniu ryzyka. Najlepszym rozwiązaniem w oczach każdego inwestora jest ponadprzeciętny zysk bez ryzyka, ale takie sytuacje właściwie nie występują (co nie przeszkadza bankom zatrudniać pracowników, których jedynym zadaniem jest wyszukiwanie takich właśnie okazji i przeprowadzenia arbitrażu).

Inwestorzy podążając za wyższą stopą zwrotu wybierają kraj w którym chcą lokować środki i nabywają tamtejsze aktywa – akcje, obligacje czy też składają środki na depozytach. Balansowanie między stopą zwrotu a ryzykiem (im wyższy zysk, tym bardziej jest ryzykowny!) sprawia, że jedne kraje pozyskują sentyment rynku a inne go tracą, co zmienia relacje pomiędzy ich walutami.

Przyjrzyjmy się bliżej czynnikom determinującym stopę zwrotu i ryzyko, ponieważ to właśnie one będą miały największy wpływ na rynek. Stopa zwrotu z obligacji i depozytów jest pochodną realnych stóp procentowych – inwestorzy interesują się ich nominalnymi wielkościami oraz inflacją gdyż to one determinują realne stopy procentowe, zgodnie z równaniem Fischera. CPI, PPI i średni wzrost wynagrodzeń to główne mierniki inflacji. Stopa zwrotu z akcji zależy z kolei od koniunktury w gospodarce. Czyli dane z rynku pracy, dane o produkcji przemysłowej czy też indeksy nastrojów i koniunktury również są w kręgu zainteresowania uczestników rynku.

Istnieją również bardziej wyrafinowane powiązania – w gospodarce, której rozwój grozi wzbudzeniem presji inflacyjnej inwestorzy będą wyprzedawać obligacje gdyż w perspektywie podwyżki stóp procentowych ich ceny spadną. Z kolei ryzyko może być pochodzenia np. politycznego – zagrożenie budżetu sporym deficytem, populistyczny rząd psujący gospodarkę lub drożejąca z powodu konfliktu na Bliskim Wschodzie ropa – to są fakty, które zainteresują zarządzających portfelami dużych funduszy.

Podsumowując – danych spływających na rynek jest wiele, ale najważniejszy jest osiągnięty zysk przy założonym poziomie ryzyka. W kolejnych artykułach zajmiemy się bliżej interpretacją różnych zmiennych ekonomicznych oraz ich wzajemnych powiązań.

oprac. : Piotr Denderski / AFS AFS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: