Brak sygnałów zmiany trendu na USD
2006-10-19 11:55
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Od wczoraj prawie wszystkie rynki zdążyły powrócić do poziomów na których konsolidują się od paru tygodni. Mimo publikacji istotnych danych makro, szczególnie na temat inflacji rynki nie zdołały wyjść z ostatnich zakresów. Inflacja nadal jest problemem choć wyraźnie widać jej przyczyny – są to głównie ceny energii. Wczoraj ceny ropy spadły w oczekiwaniu na decyzję po posiedzeniu OPEC, rynki najwyraźniej nie przewidują obniżenia obecnego wydobycia. Nie miało to jednak wpływu na dolara, który nadal korekcyjnie, lecz nieśmiało się osłabiał. Sytuacja ta jest nieco dziwna, gdyż wielu inwestorów często słusznie wierzy w odwrotną korelację pomiędzy wartością dolara i cenami ropy. Teraz jednak spadek cen ropy będzie sprzyjał ograniczeniu oczekiwań inflacyjnych i wzrostu stóp procentowych. Fakt ten w obecnej sytuacji powinien ciążyć na dolarze, gdyż uwaga rynku skupiona jest w ostatnich miesiącach przede wszystkim na relatywnym tempie podwyżek stóp. Istotnym pozytywnym czynnikiem dla USD pozostaje przewaga tej waluty w oprocentowaniu nad innymi głównymi walutami. Ten fakt skłania nas do utrzymywania raczej pozytywnego nastawienia do USD i jest to jeden z głównych powodów, dla którego osłabienia dolara są nieznaczne.Najważniejsze wiadomości
-
US: Inflacja CPI za wrzesień wyniosła 2.1% r/r i -0.5% m/m. Inflacja bazowa była zgodna z oczekiwaniami i wyniosła
2.9% r/r i 0.2% m/m. - US: Ilość nowo rozpoczętych budów wzrosła o 5.9% we wrześniu. Ilość wydanych pozwoleń spadła jednak do najniższego poziomu od 5 lat.
- PL: Soroczyński, MF szacuje inflację w październiki na 1,5-1,6 proc. r/r. W marcu 2007 2,5 - 2,6%, na koniec 2007 2%.
- UK: Wzrost wynagrodzeń w Wielkiej Brytanii w wyniósł 4.2%, oczekiwano 4.4%. Ilość bezrobotnych wzrosła o 10.2 tyś.,oczekiwano brak zmiany we wrześniu.
- E12: Bilans handlowy w strefie euro wyniósł - 5.8 mld euro, oczekiwano -2.3 mld euro.
- PL: MF sprzedało na dzisiejszym przetargu obligacje 5-letnie za 2,0 mld zł, popyt 4,25 mld. Średnia rentowność wzrosła o ok.10 pkt bazowych do 5.328%.
- UK: Notatki z ostatniego posiedzenia BoE pokazują lekko gołębie nastawienie. Wynik głosowania 7-2 (pozostawienie stóp na poziomie 4.75%). Sentance i Besley głosowali za podwyżką do 5.00%.
- PL: We wrześniu produkcja przemysłowa wzrosła o 11,7 proc. (sezonowo wyrównana o 13.8%) podał GUS. Ceny produkcji PPI wzrosły zgodnie z oczekiwaniami o 3,6 proc.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Dom Maklerski IDM S.A.