Fundusze zagraniczne: gdzie i za ile?
2006-10-25 00:46
Przeczytaj także: Komu jaki fundusz inwestycyjny
Obie gwarancje obowiązują pod warunkiem dotrwania przez inwestora do końca „życia” funduszu. Trzeba pamiętać że gwarancja dotyczy ceny jednostki a nie osiągniętego zysku. Jeśli po 6 latach fundusz zarobi 50 proc., czyli wartość jednostki wzrośnie ze 100 euro do 150 euro, wówczas fundusz gwarantuje wypłatę 120 euro (80 proc. ze 150 euro). Zysk wyniesie więc 20 a nie 50 proc. Jeśli jednak cena jednostki w ostatnim dniu notowań będzie wyższa niż 80 proc. najwyższej wartości w trakcie trwania funduszu (np. w tym przypadku 130 euro) wówczas inwestor dostanie tę wyższą wartość. Gwarancja zadziała więc wówczas gdy będzie to korzystne dla inwestora. Poza opisanym wyżej funduszem w ofercie banku jest 19 innych funduszy zarządzanych przez Raiffeisen Capital Management z minimalną wpłatą 1000 euro.
Szeroką ofertę ma również Fortis. Do sprzedaży w Polsce został zgłoszony „parasol” Fortis L, składający się z 20 subfunduszy, a w ofercie banku jest w tej chwili 15 spośród nich. Między innymi unikalny na polskim rynku fundusz nieruchomości działający w otwartej formule (pozostałe tego typu fundusze w Polsce mają charakter zamknięty). Minimalna pierwsza wpłata to 1000 euro (każda kolejna tylko 100 euro). Prowizje są niższe niż w innych firmach – nawet w przypadku małych funduszy akcyjnych nie przekraczają 3,5 proc.
Fortis zaczął też wprowadzać fundusze zamknięte z serii Fortis L Fix. Mają dwie ciekawe cechy – oferują gwarancję kapitału lub nawet określoną minimalną rentowność oraz wypłatę dywidendy, od której - zdaniem doradców podatkowych - nie trzeba płacić 19-proc. podatku.
Bez opłat wstępnych, ale...
Expander i Open Finance oferują ponadto subfundusze firmy WIOF (World Investment Opportunities Funds). WIOF działa na rynkach Europy Środkowej i Południowej. W ramach parasola dostępne jest 28 funduszy. Wspomniane firmy oferują 8 z nich. Zaletą części funduszy WIOF jest brak opłat wstępnych – nawet w funduszach akcji. Są natomiast opłaty za wypłatę środków w pierwszych latach inwestycji. Na przykład we WIOF American Portfolio 2 proc. w pierwszym roku i 1 proc. w drugim roku od momentu wpłaty (później można wycofać środki bez opłat).
Zarządzaniem środkami inwestowanymi w ramach WIOF zajmują się firmy takie jak AIG, Unigestion czy Brandes. WIOF wyróżnia się też niskim poziomem minimalnych wpłat do funduszy – wystarczy 850 zł, 150 euro lub 200 dolarów. Ciekawym „rodzynkiem” w ofercie WIOF jest fundusz akcji cypryjskich – jeden z kilku takich produktów na świecie. Ostatnio fundusz miał rewelacyjne wyniki – giełda cypryjska łączy się z ateńską i kapitał ma znacznie łatwiejszą drogę na wyspę, a to sprawia że lokalne akcje szybko drożeją.
oprac. : Maciej Kossowski / expander