Rynki finansowe 23-29.10.06
2006-10-30 19:54
Przeczytaj także: Rynki finansowe 16-22.10.06
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Obligacje polskie, dzięki lepszej sytuacji na rynkach długu na świecie (dodatkowo nasilonych w piątek po danych o amerykańskim PKB), zyskały w ubiegłym tygodniu na wartości. Rentowność papierów 5-letnich spadła z poziomu 5,26 proc. na 5,12 proc., a 10-letnich z poziomu 5,34 proc. na 5,28 proc. Dodatkowym wsparciem dla obligacji skarbowych było pozostawienie przez RPP stóp procentowych na niezmienionym poziomie oraz komentarze członków Rady, którzy na razie w większości nie widzą na tyle dużego zagrożenia inflacyjnego, aby stopy podnosić.
Zagraniczne rynki
Rynki obligacji w Stanach Zjednoczonych i Europie przeżywały odmienne nastroje. W USA papiery skarbowe zyskiwały na wartości w ślad za posiedzeniem Fed oraz po piątkowych danych o dynamice PKB w III kwartale. Rentowność obligacji 10-letnich spadła do poziomu 4,67 proc. Tymczasem ceny obligacji w strefie euro spadały piąty tydzień z rzędu wraz z przekonaniem inwestorów, że ECB będzie dalej podwyższać stopy procentowe (nawet do poziomu 3,75 proc.). Rentowność 2-letnich bundów niemieckich wzrosła o 3 punkty bazowe do poziomu 3,71 proc. Co więcej, różnica w rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich i niemieckich zmalała do 86 punktów bazowych (najniższy poziom od 2005 r.).
RYNKI AKCJI
Polski rynek
W minionym tygodniu WIG20 wciąż konsolidował się tuż pod poziomem 3200 pkt, tracąc w ciągu tygodnia 0,86 proc. Impetu wzrostowego nie stracił za to MIDWIG, który zyskał 2,91 proc., dalej powiększając różnicę stóp zwrotu nad blue chipami . Najwięcej z subindeksów zyskał WIG-Telekom (+10,10 proc.), głównie dzięki TPSA , która zyskała 10,9 proc. odrabiając wcześniejsze straty. Po przeciwnym biegunie znalazł się WIG-Media (-10,28 proc.), który w dół pociągnęła Agora (-8,97 proc.) po zapowiedzi wejścia na rynek kolejnego konkurencyjnego dziennika. W bieżącym, krótszym tygodniu uwaga inwestorów z pewnością skupi się na publikowanych wynikach finansowych spółek (np. PKO BP ). Krótszy tydzień prawdopodobnie nieco zdemotywuje inwestorów i na wybicie z bieżącej konsolidacji przyjdzie nam jeszcze poczekać.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane