Rynki finansowe 6-12.11.06
2006-11-13 17:33
Przeczytaj także: Rynki finansowe 30.10-05.11.06
RYNKI OBLIGACJI I STÓP PROCENTOWYCH
Polski rynek
Ruchy na polskim rynku długu w ostatnich dniach były niewielkie w związku z brakiem nowych danych makroekonomicznych. Nawet sytuacja na rynku amerykańskim i europejskim nie wpłynęła na wahania cen obligacji (inwestorzy po ostatnich wzrostach czekają na impuls ze strony danych oraz październikowej inflacji). Ceny delikatnie jednak wzrosły, a rentowność obligacji 5-letnich spadła o 4 punkty bazowe do poziomu 5,01, zaś obligacji 10-letnich z 5,21 proc. do 5,18 proc.
Zagraniczne rynki
Dane makro z rynku amerykańskiego znacząco wzmocniły tamtejsze papiery skarbowe. Rentowność obligacji 10-letnich spadła poniżej 4,6 proc. na koniec handlu w piątek. Na tak pozytywny obrót wpływ miały dobre przetargi obligacji 3- i 10-letnich na rynku pierwotnym oraz słabsze dane o nastrojach konsumentów, co ponownie utwierdziło rynek w przekonaniu, że Fed nie podwyższy stóp procentowych. Kolejny raz wzrastały rentowności obligacji europejskich, zwiększając ich atrakcyjność wraz ze wzmacniającym się euro dla nowych zakupów. Dla inwestorów zagranicznych są one tańsze i dają lepsze zwrot niż papiery w innych krajach, szczególnie w Japonii. Rentowność 10-letnich bundów niemieckich na koniec tygodnia wyniosła 3,71 proc.
RYNKI AKCJI
Polski rynek
Ostatnie dni notowań były bardzo udane dla posiadaczy akcji, biorąc pod uwagę zagrożenie podażą akcji pracowniczych PKO BP . Okazało się, że obawy były niepotrzebne – kurs banku nie tylko nie spadł, ale też ustanowił historyczne cenowe maksimum. W skali tygodnia jego akcje zyskały 3 proc. Pozytywnie akcjonariuszy zaskoczył również PKN Orlen , publikując znacznie lepsze wyniki od prognoz, co przełożyło się na wzrost jego wyceny o 6,52 proc. w stosunku do poprzedniego piątku. Indeks WIG20 zyskał 2,13 proc., wracając w pobliże 3200 pkt. Z kolei WIG przekroczył w czwartek pierwszy raz poziom 50 tys. punktów, którego w piątek nie udało mu się utrzymać. Następny tydzień upłynie pod znakiem kolejnych, prawdopodobnie dobrych wyników: Pekao , Banku BPH , PKO BP , Biotonu , Netii i KGHM . Tylko dwie ostatnie spółki raczej nie zaskoczą rynku (ze względu na spadające ceny miedzi i niekorzystne perspektywy przy rosnących zapasach na LME), chociaż nie powinny one przeszkodzić całemu rynkowi w dalszych wzrostach.
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane