Rynek walutowy 20-24.11.06
2006-11-24 17:54
Na początku mijającego tygodnia wydawało się, że brak istotnych publikacji makroekonomicznych oraz Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych istotnie wpłyną na ograniczenie płynności na rynku, a co za tym idzie również i zmienność będzie stosunkowo niewielka.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 13-17.11.06
Rzeczywistość okazała się jednak zupełnie odmienna, a miniony tydzień okazał się szczególnie niekorzystny dla amerykańskiego dolara, który stracił najwięcej na wartości tak w stosunku do złotówki jak i do wspólnej waluty.Szczególnie ciekawie wygląda sytuacja w przypadku EURUSD, który po półrocznej konsolidacji w przedziale 1,2460-1,2950 ostatecznie zdołał wyłamać się górą, co automatycznie uruchomiło serię zleceń obronnych i wzrost kursu nawet do poziomu 1,31.
Osłabienie dolara pociągnęło za sobą również nieznaczny wzrost kursu EURPLN, który ostatecznie zakończył tydzień w okolicach 3,83.
Zacznijmy jednak od początku. W poniedziałek kurs EURUSD jeszcze poruszał się w przedziale 1,2810-1,2850 i większa cześć dnia przebiegała w spokojnej atmosferze. Z publikacji z szerokiego rynku poznaliśmy jedynie tzw. wskaźnik wyprzedzający amerykańskiej gospodarki, który okazał się zgodny z oczekiwaniami i wzrósł o 0,1%. Dane te jednak można uznać za korzystne dla amerykańskiej gospodarki, ponieważ równocześnie zweryfikowano wyniki za wrzesień z 0,2% do 0,4%. Rynek walutowy jednak rzadko, kiedy reaguje na tego typu publikacje, dlatego również i tym razem nie obserwowaliśmy większych zmian.
Poniedziałek przyniósł nam również korzystne informacje z polskiego rynku, gdzie poznaliśmy wyniki produkcji przemysłowej oraz inflacji cen producentów, gdzie pierwsza z nich kolejny miesiąc z rzędu wzrosła znacznie powyżej oczekiwań, tym razem o 14,6%, podczas gdy spodziewano się wartości na poziomie 13,7%.
Dodatkowo wzrost ten odnotowany został przy spadku presji inflacyjnej, która w październiku wyniosła 3,4% wobec 3,6% we wrześniu.
Takie zestawienie z reguły najbardziej lubiane jest przez rynki akcyjne i rzeczywiście przez moment obserwowaliśmy większe zainteresowanie inwestorów polskimi akcjami, co pociągnęło za sobą również nieznaczne umocnienie złotówki, gdzie kurs EURPLN momentami spadł poniżej 3,80.
Przeczytaj także:
Rynek walutowy 25-29.03.19
oprac. : Tomasz Porada / FMC Management
Więcej na ten temat:
komentarz walutowy, rynek walutowy, waluty, kursy walut, walutowy komentarz tygodniowy