Fundusze inwestycyjne: jakie i dla kogo
2006-12-01 13:53
Fundusz inwestycyjny ma formę osoby prawnej działającej na podstawie koncesji. Jego jedynym celem działalności jest lokowanie zebranych pieniędzy w produktach rynku kapitałowego, takich jak np. akcje, papiery dłużne czy też jednostki innych funduszy.
Przeczytaj także: Zagranicze fundusze mieszane na polskim rynku
Inwestowanie odbywa się poprzez zespół wykwalifikowanych specjalistów i doradców inwestycyjnych, zaś środki przeliczane są na jednostki uczestnictwa oznaczające proporcjonalny udział w zgromadzonym majątku danego funduszu. Wartość jednostki wyznaczana jest w wyniku podzielenia wartości aktywów funduszu przez liczbę jednostek uczestnictwa.Nadzór nad funduszami sprawuje Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, a organem zarządzającym jest Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. Dla bezpieczeństwa zgromadzonych środków funkcje związane z działalnością funduszy zostały podzielone pomiędzy odrębne podmioty. Pierwszym z nich jest Bank Depozytariusz, który przechowuje aktywa funduszu, czuwa nad ich bezpieczeństwem oraz równolegle do Towarzystwa oblicza wartość majątku funduszu.
Inną instytucją związaną z funduszem jest agent transferowy, który na zlecenie towarzystwa zarządzającego prowadzi rachunki poszczególnych uczestników, przelicza wpłacane środki na jednostki oraz jednostki wycofywane z funduszu na pieniądze.
Dystrybucja jednostek funduszy inwestycyjnych odbywa się poprzez biura maklerskie, banki, firmy ubezpieczeniowe, pośredników finansowych oraz sieci własne poszczególnych towarzystw funduszy inwestycyjnych.
Fundusze inwestycyjne można podzielić ze względu na stopień dostępności oraz zawartość portfela.
Pierwszy podział rozróżnia trzy typy funduszy:
- otwarte, czyli najbardziej popularne, gdzie jednostki wycenia się codziennie, zaś wycofuje się je poprzez umorzenie
- specjalistyczne otwarte, które mogą w statucie przewidywać ograniczenia co do uczestników
- zamknięte – emitujące ograniczoną liczbę certyfikatów inwestycyjnych, które mogą podlegać obrotowi publicznemu
Przeczytaj także:
Fundusze obligacji przestaną zarabiać?
oprac. : Money Expert