eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKursy walut 27.11-04.12.06

Kursy walut 27.11-04.12.06

2006-12-04 12:18

Najlepszym podsumowaniem minionego tygodnia są następujące fakty: złoty umocnił się do dolara o około 7 groszy, eurodolar przebił nie tylko 1,30, ale również 1,31, 1,32 i 1,33. Ten ciąg robi spore wrażenie - rzadko dochodzi do tak dynamicznych zmian na majors. Wszystko wskazuje na to, że jeszcze wiele przed nami - celem zainicjowanego ruchu EURUSD są poziomy 1,34-1,35.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Chronologicznie, złą passę dolara zapoczątkowały dużo gorsze od prognoz dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w USA, które spadły o 8,3%. Skorygowano w dół poprzednią wartość, z +7,8% do -8,7%. Jakby tego było mało, spadł indeks nastrojów konsumentów podawany przez Conference Board. Również w tym przypadku rozbieżność z oczekiwaniami rynku była drastyczna – zamiast wzrostu do 106 punktów odnotowano spadek poniżej 103 pkt.; dolar stracił zarówno do euro jak i do funta.

Rozpoczęte we wtorek posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej nie wniosło niczego nowego do oceny obecnej sytuacji. RPP pozostawiła stopy bez zmian, ale wraz z posiedzeniem pojawiły się głosy twierdzące, iż obecnie obserwowana niższa inflacja nie przełoży się na obniżenie ścieżki tempa wzrostu cen, czyli temat podnoszenia stóp procentowych mógłby hipotetycznie powrócić do gry już w marcu. Przypominam, że ostatnio złoty lekko stracił na wartości po wynikach ankiety ogłoszonych w jednym z serwisów informacyjnych o przeskalowaniu oczekiwań co do terminu pierwszej podwyżki. Rynek nastawiał się na marzec, tymczasem ankietowani analitycy i ekonomiści oczekiwali raczej podwyżki w okolicy maja-czerwca.

Dolar poczuł się lepiej po wyższych od prognoz danych o wzroście PKB w III kwartale (2,2% w miejsce 1,8% k/k). Nie doszło jednak do zmiany poziomów, gdyż wraz z danymi o PKB opublikowano kwartalny odczyt Personal Consumption Expenditures (PCE), który wskazał na nieznaczne spowolnienie tempa wzrostu cen. PCE (zwłaszcza bazowy, nie uwzględniający wydatków na konsumpcję i żywność) jest „ulubionym” wskaźnikiem Fed, ponieważ obejmuje szerszy krąg usług i towarów niż zwykły CPI, w dodatku niektóre z dóbr i usług uwzględniane są w cenach producentów.

Beżowa Księga, raport o stanie gospodarki amerykańskiej publikowany przez Fed, wskazał na trwałe usztywnienie na rynku pracy, które w niektórych regionach działa jako poważne ograniczenie zasobowe. Właśnie z tego powodu – przewagi popytu na pracę nad podżą pracy jest jeszcze za wcześnie aby zdeterminować, czy inflacja została na trwale poskromiona. Poważnym kontrargumentem dla takiej oceny sytuacji były dane o zasiłkach dla nowych bezrobotnych (o ponad 40 tysięcy więcej niż prognozowano), ale koniec końców rynek nie zdyskontował w pełni tej informacji, gdyż istnieje ryzyko, że zadziałał efekt kalendarzowy związany ze Świętem Dziękczynienia. Dopiero odczyt indeksu Chicago PMI poniżej 50 punktów (bariery między wskazaniem boom/recesja) sprawił, że EURUSD wzrósł powyżej 1,32. Miało to natychmiastowe przełożenie na rynek lokalny – złoty umocnił się zarówno w stosunku do EUR jak i do USD, ale ruchy na eurozłotym nieco tłumi fakt, iż to właśnie wspólna waluta zyskuje na wartości na rynku międzynarodowym (do USD i JPY).

Wraz z piątkowym odczytem indeksu ISM Manufacturing na poziomie 49,5 pkt. (interpretacja analogiczna jak w przypadku PMI Chicago) dolar osłabił się jeszcze bardziej, umacniając EURUSD na dobre powyżej 1,33. Złoty utrzymuje się na niskich poziomach w stosunku do EUR i USD, ale niewykluczone, że przyszły tydzień przyniesie kilkugroszową korektę.

W poniedziałkowy ranek rzeczywiście dochodzi do korekty, którą spowodował ruch w dół na EURUSD. Podłożem dla ruchu są notowania kontraktów terminowych oraz pewne wskaźniki techniczne wskazujące na kłopoty z podtrzymaniem tak dynamicznie osiągniętych wysokich poziomów na tej parze. Dane o PPI w strefie euro przechodzą bez echa.

oprac. : Piotr Denderski / AFS AFS

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: