eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweJakie kredyty mieszkaniowe w 2007 roku?

Jakie kredyty mieszkaniowe w 2007 roku?

2007-01-03 09:37

Przeczytaj także: Rynek hipoteczny na rozdrożu


Co może czekać klientów na rynku kredytów mieszkaniowych w 2007 r.?


Wydłużanie okresu kredytowania

Wzrost cen nieruchomości i ograniczenia wywołane rekomendacją S sprawiają, że 30-letni okres kredytowania nie wystarcza, aby mieć zdolność kredytową. Można się więc spodziewać, pojawienia się kolejnych ofert z wydłużonym okresem kredytowania - nawet do 50 lat.

Zmniejszanie wymaganego niskiego wkładu i kredytowanie powyżej wartości nieruchomości

Na rosnącym rynku metodą na zmniejszenie kosztu kredytu, a tym samym poprawienie atrakcyjności oferty jest ograniczenie ubezpieczenie niskiego wkładu lub w ogóle rezygnacja z tego zabezpieczenia. Należy oczekiwać kolejnych takich propozycji, jak również możliwości kredytowania na ponad 100 proc. wartości nieruchomości w większości banków.

Szybkie i tanie refinansowanie

Przy pojawiającej się w niektórych miastach barierze podaży na znaczeniu mogą zyskać kredyty refinansowe. Prawdopodobne jest więc pojawienie się nowych propozycji refinansowych o uproszczonej procedurze i atrakcyjnych warunkach cenowych.

Uproszczone formy badania zdolności kredytowej

Na popularności zyskują rozwiązania oparte na badaniu zdolności kredytowej na podstawie oświadczenia, adresowane głównie do osób wykonujących zawody zaufania publicznego, wolne zawody, prowadzących działalność gospodarczą oraz dysponujące znacznymi aktywami. Coraz więcej banków dostrzega tą grupę klientów, a ilość adresowanych specjalnie dla niej ofert będzie rosła. Kolejnym krokiem może być badanie zdolności kredytowej na podstawie przepływów przez konto, które przedstawiają zazwyczaj najpełniejszy obraz sytuacji finansowej.

Nagradzanie za pozytywną historię kredytową

Aktualnie zła historia kredytowa znacznie ogranicza możliwości zaciągnięcia kredytu, ale posiadanie pozytywnej historii nie jest bardziej premiowane, niż jej brak. Wyróżnianie klientów, którzy już posiadają jakieś zobowiązania i je regularnie spłacali, w postaci korzystniejszego oprocentowania, prowizji, lub prostszej procedury kredytowej, jest metodą na podniesienie atrakcyjności oferty dla najbardziej pożądanej grupy klientów, czyli tych o wysokiej skłonności do spłacania zobowiązań. Posiadanie pozytywnej historii kredytowej jest dla banku większą gwarancją regularnych spłat w przyszłości niż wysokie zarobki. Teoretycznie ocenę wiarygodności kredytobiorcy można byłoby przeprowadzić jedynie w oparciu o raport BIK.

Odwrotna hipoteka

Jest to rozwiązanie dla osób, które posiadają atrakcyjną nieruchomość, ale brakuje im za to płynności finansowej. Odwrotna hipoteka oznacza, że bank nabywa od klienta mieszkanie i wypłaca co miesiąc ratę przez określony czas. Z takiej możliwości korzystają często osoby starsze i samotne, które dysponują majątkiem, ale nie mają comiesięcznych wpływów pozwalających na pokrycie bieżących wydatków. Może to też być alternatywa dla ubezpieczenia na życie. W Polsce jeszcze odwrotna hipoteka nie jest dostępna na rynku, ale kilka instytucji uważnie się już jej przygląda.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: