eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeInwestorzy kupują akcje deweloperów

Inwestorzy kupują akcje deweloperów

2007-01-15 14:12

Piątkowe notowania w USA przyniosły kolejny rekord Dow Jonesa (po wzroście o 0,3 proc.) i sześcioletnie szczyty notowań indeksów S&P i Nasdaq. Zwyżki na giełdach w Brazylii i Argentynie były solidniejsze (1 i 1,8 proc.), również w Azji nastroje w poniedziałek były dobre, a indeks giełdy w Szanghaju skoczył o ponad 4 proc.

Przeczytaj także: Świetne warunki do kontynuacji hossy

To wszystko – oraz świadomość braku większych zagrożeń ze strony USA, gdzie giełdy dziś nie pracują – powoduje, że i w Europie indeksy rosną (nieco powyżej 0,5 proc.), a w naszym regionie nastroje są jeszcze lepsze – BUX rośnie o 1,6 proc., WIG20 o 1,2 proc.

Pięć kwadransów po rozpoczęciu notowań, obroty (WIG20) są umiarkowane i sięgają 180 mln PLN. Znów, ponad połowa skupia się na akcjach PKN, PKO BP i Telekomunikacji. To właśnie TP jest dziś podporą WIG20 – jej akcje drożeją o 2,85 proc., pomagają w tym także akcje banków, choć nie da się nie zauważyć, że PKO BP znów ociąga się ze zwyżką (rośnie o 0,2 proc., pozostałe banki o ponad 1 proc.). O 2,1 proc. drożeją akcje Agory, które dostały lepszą wycenę od DI BRE, a aż o 5 proc. drożeją akcje GTC, które są teraz najdroższe w historii.

Na szerokim rynku rośnie kurs 164. spółek, spada 68., MIDWIG rośnie o 1,1 proc. i wyrównuje tym samym, historyczny rekord notowań z początku grudnia. Inwestorzy nie mają umiaru, kupując akcje deweloperów. Nie tylko o GTC chodzi – o 12 proc. drożeją akcje Budopolu, o 8,7 proc. Mostostalu Export (po podpisaniu umowy na wybudowanie 1000 mieszkań w Krakowie za 300 mln PLN), o 8,1 proc. Polnordu (uruchamia budowę nowego Osiedla pod Olsztynem), o 8 proc. Ganta (zlecił ME zbudowanie mieszkań pod Krakowem), o ponad 4 proc. 7Bulls i Budimeksu.

O 9,5 proc. spadają natomiast akcje Euromarku, który po piątkowej sesji zdecydował się na obniżenie prognoz wyników finansowych (przychodów o 11, a zysku o ponad 30 proc.), 4 proc. traci Action, po raporcie z wynikami sprzedaży za grudzień.

Złoty jest dziś stabilny – euro kosztuje 3,87 PLN, frank 2,40 PLN, a dolar 2,99 PLN. Inwestorzy czekają na raport o grudniowej inflacji (GUS poda ją o 14-tej) i spodziewają się wzrostu cen o 1,6 proc. Jeśli wynik będzie zgodny z prognozami, będzie to dla rynku neutralne. Warto jednak zwracać baczniejszą uwagę na to, co dzieje się z cenami już w styczniu. Gazety donoszą o bardzo szybkim wzroście cen zbóż, mąki, a w konsekwencji chleba. Od nowego roku rosną także pensje kolejnych grup zawodowych, a spadek cen ropy na świecie jest rekompensowany przez wyższą akcyzę na paliwa. Na razie jednak rynek walutowy nie wykazuje obaw o wzrost inflacji, być może więc kreślenie czarnych scenariuszy jest przedwczesne.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Open Finance Open Finance

Więcej na ten temat: komentarz giełdowy, WIG20, MIDWIG, Nasdaq, Dow Jones, S&P, BUX

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: