Fundusze inwestycyjne: 107 miliardów aktywów
2007-02-07 10:32
© fot. mat. prasowe
Tylko w styczniu aktywa funduszy inwestycyjnych wzrosły o ponad 8 proc. i obecnie fundusze zarządzają kwotą 107 mld PLN. Z tego 20 proc. ulokowano w funduszach akcji.
Przeczytaj także: Rekordowa ilość akcji w OFE
Na razie brakuje danych, o ile ten wzrost aktywów wynika z wpłat do funduszy, a na ile - ze wzrostu cen akcji (w styczniu WIG wzrósł o 8 proc.). Dynamika wzrostu jest jednak bardzo duża - gdyby miała utrzymać się do końca roku, to TFI na koniec grudnia miałyby już 200 mld PLN. Warto zwrócić uwagę, że większość pieniędzy trafiła do funduszy w ostatnich latach. Co oznacza, że ich klienci "nie pamiętają" pęknięcia bańki spekulacyjnej z 2000 r., ani tym bardziej krachu z 1994 roku. W istocie więc, tak szybki wzrost aktywów oznacza także wzrost ryzyka inwestycyjnego na GPW i uprawdopodabnia powstanie kolejnej bańki w najbliższych miesiącach.SYTUACJA NA GPW
Bez większych zmian - tak w skrócie można zrelacjonować wtorkową sesję na GPW. WIG20 - mimo początkowych zwyżek - spadł o 0,5 proc., a ciężarem dla rynku okazały się akcje banków i Telekomunikacji Polskiej. Z drugiej strony, spadek indeksu był amortyzowany przez akcje PKN i KGHM, które drożały dzięki poprawie na rynku surowców.
Poza zwiększoną wymianą akcjami banków BZ WBK i PKO BP w ramach umówionych transakcji, aktywność inwestorów nie była duża. Wciąż możemy mówić o trwającej korekcie styczniowych wzrostów i to o płaskiej korekcie. Nadal możliwe jest wybicie z niej w obydwu kierunkach, choć siła rynku każe większe szanse przypisywać wzrostowemu scenariuszowi.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Wtorkowe notowania zakończyły się śladowymi zmianami wartości indeksów w USA - Nasdaq zyskał 0,4 proc., Dow Jones również, a S&P wzósł o 0,07 proc. Wzrost był powstrzymywany przez producentów elektroniki - spadał m.in. kurs HP, po tym jak Kodak zapowiedział rozpoczęcie sprzedaży nowych drukarek.
W Brazylii indeks Bovespa zyskał 0,1 proc., ale już w Argentynie zwyżka była silniejsza - 1,2 proc. W Meksyku indeks sięgnął po nowy rekord rosnąc o 0,5 proc.
Japoński indeks Nikkei spadł o 0,7 proc. za sprawą gorszych notowań eksporterów, którzy mogą ucierpieć po ostatnim umocnienieniu jena. Koreański Kospi spadł o 0,2 proc., a indeks w Hong Kongu o 0,1 proc. Na giełdzie w Szanghaju indeks SSE 180 zyskał 2,3 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce