Rynki finansowe 5-9.02.2007
2007-02-12 21:28
Przeczytaj także: Rynki finansowe 29.01-02.02.07
Zagraniczne rynki
• EUROPA W Europie, w przeciwieństwie do USA, tydzień przyniósł lekkie wzrosty indeksów. Głównym wydarzeniem było pozostawienie przez ECB na niezmienionym poziomie stóp procentowych. Decyzja raczej oczekiwana przez rynek, jednak trochę zadziwiło bardzo jastrzębie nastawienie prezesa banku, który praktycznie przesądził o podwyżce na kolejnym marcowym posiedzeniu. Pojawiły się także dobre dane makro – m.in. produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła o 5,2 proc. w skali roku, a sprzedaż detaliczna w eurolandzie wzrosła w grudniu o 0,3 proc. Na skutek wzrastających cen ropy naftowej, zyskiwały spółki sektora surowcowego – m.in. BHP Billiton oraz BP.
• USA W zasadzie niezły tydzień na amerykańskich giełdach, zwieńczony został silnymi spadkami na piątkowej sesji. Nastroje inwestorów popsuły rosnące ceny ropy naftowej, a także wypowiedzi dwóch reprezentantów Rezerwy Federalnej, że niespodziewany wzrost gospodarczy oraz wynikająca z niego inflacja, dodatkowo wspierana przez drożejącą ropę, mogą doprowadzić do podwyżki stóp procentowych. Tydzień przyniósł również, nienajlepsze tym razem, dane z rynku mieszkaniowego. Zwyżki zanotowały akcje spółek samochodowych (GM, Ford), gdyż inwestorzy spodziewają się dobrych raportów kwartalnych, oraz spółki internetowe – m.in. eBay.
• AZJA W Azji tydzień należał do udanych. Giełdy w Hong Kongu i Korei zwyżkowały, głównie dzięki spółkom powiązanym z chińską gospodarką. W Tokio inwestorzy realizowali zyski z poprzednich tygodni w sektorach spółek użyteczności publicznej, stali a także związanych z rynkiem nieruchomości, kupowali z kolei walory spółek telekomunikacyjnych i technologicznych, co uchroniło główny indeks przed większym spadkiem. Warto również odnotować, iż główny australijski indeks giełdowy (S&P/ASX) zanotował w tym tygodniu rekordowy poziom, głównie dzięki dobrej postawie spółek surowcowych (m.in. gigant BHP Billiton).
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Rynki finansowe - podsumowanie roku 2009
oprac. : Open Finance
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki akcji, rynek walutowy, polski rynek funduszy inwestycyjnych, inwestycje gwarantowane