Rekordowy zysk netto PKO BP
2007-02-26 09:44
Przeczytaj także: Indeks WIG20 wzrósł dzięki KGHM
Drożejąca, z powodu danych o spadku zapasów surowca, ropa naftowa, która w piątek osiągnęła najwyższą cenę w tym roku (61,80 USD za baryłkę na giełdzie NYMEX) oraz zyskująca na wartości miedź, wspierały z kolei wzrosty cen akcji spółek surowcowych - zarówno za oceanem, jak i w Europie.
Na rynku walutowym notowania w piątek miały spokojny charakter. Odczyt wskaźnika nastrojów gospodarczych w Niemczech instytutu Ifo był niższy od oczekiwań rynkowych i wyniósł 107,0 pkt. (poprzednio: 107,9 pkt., prognoza: 107,5 pkt.), jednak kurs EURUSD obniżył się tylko chwilowo, a następnie euro zaczęło się umacniać w stosunku do dolara. W bieżącym tygodniu ta tendencja może się jednak odwrócić. Już w środę poznamy dynamikę PKB za oceanem w IV kwartale 2006 r. Prognozy zakładają wzrost na poziomie 2,3% wobec 3,5% poprzednio. Wyższe wartości PBK będą wsparciem dla dolara, odczyt niższy niż zaplanowane 2,3% spowoduje jego przecenę.
W Polsce w piątek GUS podał do wiadomości kolejną porcję danych makroekonomicznych - sprzedaż detaliczna w styczniu spadła 24,3% m/m i wzrosła 16,5% r/r. Natomiast stopa bezrobocia w pierwszym miesiącu 2007 roku wyniosła 15,1% wobec 14,9% w grudniu - była to wartość o 0,1% niższa od prognoz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Imponujące tempo wzrostu sprzedaży detalicznej może być utrzymane w najbliższych miesiącach, co sprawia, że dzięki wysokiemu popytowi wewnętrznemu wzrost PKB za I kwartał 2007 roku może osiągnąć wartość 7-7,5%.
Dane te jednak najprawdopodobniej pozostaną bez wpływu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która w tym tygodniu podejmie decyzję, co do poziomu stóp procentowych. Wedle wszelkich przesłanek, pozostaną one na niezmienionym poziomie. Piątkowe publikacje Głównego Urzędu Statystycznego są następnym, po danych o inflacji CPI, wynagrodzeniach, produkcji przemysłowej, potwierdzeniem dobrych fundamentalnych podstaw naszej gospodarki.
Złoty pozostał przez cały dzień stabilny, zarówno w stosunku do dolara (USDPLN: 2,9620; -0,06%)), jak i do euro (EURPLN: 3,8834; +0,09%). W dłuższej perspektywie czasu, inwestorów mogą jednak martwić rządowe plany podwyższenia płacy minimalnej, początek tygodnia jednak na rynku walutowym nie powinien przynieść żadnych znaczących zmian.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : expander