W tym tygodniu najważniejsza inflacja
2007-03-12 11:17
© fot. mat. prasowe
Nadchodzące dni nie przyniosą publikacji zbyt wielu danych ekonomicznych, za to będą to informacje istotne - przekonamy się, czy wzrost gospodarczy na świecie pociągnął za sobą wzrost inflacji.
Przeczytaj także: Polska gospodarka ma silne fundamenty
Dla nas najważniejsza będzie oczywiście środa, bo wtedy dowiemy się jaka była inflacja w Polsce. Zakładany consensus to 1,9 proc., zapowiedziany zresztą także przez Ministerstwo Finansów. Dla świata finansowego ważniejsza będzie publikacja tych samych danych w USA - ostatnią rzeczą, która jest potrzebna, to wzrost cen w Stanach, gdzie wciąż toczy się dyskusja, czy należy podnosić czy obniżać stopy procentowe.Dzień wcześniej dowiemy się, czy inflacja wzrosła na Słowacji, która wyprzedza Polskę we wzroście gospodarczym. Dowiemy się więc, czy silny wzrost gospodarczy faktycznie jest możliwy bez wyraźnego wzrostu cen. W piątek jeszcze produkcja przemysłowa w USA.
SYTUACJA NA GPW
Ostatnia sesja minionego tygodnia przyniosła płytką korektę wzrostu z dnia poprzedniego. WIG20 - choć po południu był jeszcze na plusie i przekroczył poziom 3300 pkt, zakończył dzień spadkiem o 0,6 proc., a zarazem o 55 pkt od szczytu intra-day. Inwestorzy pozbywali się akcji w ostatnich minutach notowań, bojąc się głębszej korekty w nadchodzącym tygodniu. Zresztą nie tylko inwestorzy się jej boją. Aż 67 proc. ankietowanych przez GPW analityków uznało, że w tym tygodniu WIG20 straci na wartości, a tylko 17 proc. było przeciwnego zdania. Zwykle tak duża przewaga opinii którejś ze stron przekłada się na ruch indeksu w przeciwnym kierunku.
Obroty w piątek nie były zbyt duże (1 mld PLN dla WIG20), co poniekąd wskazuje wyłącznie na korekcyjny charakter sesji.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY ZAGRANICZNE
Niezłe dane z amerykańskiego rynku pracy, gdzie w lutym powstało 97 tys. nowych miejsc pracy, pomogły w udanym rozpoczęciu notowań na giełdach przy Wall Street. Końcówka sesji przyniosła już jednak realizację zysków. Ostatecznie Dow Jones i S&P zyskały po 0,1 proc., a Nasdaq niemal nie zmienił wartości.
Bardziej przekonani o zwyżkach byli inwestorzy w Ameryce Południowej. W Brazylii indeks wzrósł o 1,5 proc., w Argentynie o 0,1 proc., a Meksyku o 1,2 proc.
Na giełdach azjatyckich także oglądaliśmy zwyżki, dzięki dobrym danym o wzroście PKB w Japonii - aż o 5,5 proc. - i spadkowi jena. Indeks w Tokio zyskał 0,75 proc., w Seulu 1,25 proc., a w Hong Kongu 1,4 proc. Indeks Shanghai Composite wzrósł o 0,6 proc.
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce