eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeGUS: produkcja przemysłowa wzrosła

GUS: produkcja przemysłowa wzrosła

2007-03-19 18:22

Produkcja przemysłowa w lutym wzrosła o 12,9 proc., a ceny produkcji o 3,6 proc. - podał w poniedziałek GUS. W obydwu przypadkach dane rozminęły się z oczekiwaniami analityków.

Przeczytaj także: U nas rosną pensje, w USA ceny

Oczekiwano bowiem nieco szybszego wzrostu produkcji (o 13,6 proc.) i nieco wolniejszego wzrostu cen produkcji (o 3,3 proc.). Wprawdzie po danych z jednego miesiąca, na które rynki finansowe nie zwróciły zresztą najmniejszej uwagi, trudno podnosić alarm, ale powoli trzeba zacząć się przyzwyczajać do myśli, że szczyt koniunktury gospodarka może mieć już za sobą. Wcześniej z danych NBP o bilansie płatniczym wynikało, że spada dynamika eksportu (15 proc.), rośnie za to importu (22 proc.). Nie są to - w obecnej skali - groźne zjawiska, ale potwierdzają wzrost presji inflacyjnej, co wcześniej czy później znajdzie swoje przełożenie na koszt pieniądza w Polsce.

SYTUACJA NA GPW


Przed sesją spodziewaliśmy się konsolidacji WIG20 wokół poziomu 3330 pkt, w istocie jednak konsolidacja ta przebiegała nieco wyżej - większą część dnia indeks bez większych emocji spędził w przedziale 3340-3360 punktów. Dopiero ostatnie minuty przyniosły wybicie w górę. Nie należy jednak przesadzać z hurraoptymistyczną oceną tego zjawiska, bo zwyżce towarzyszyły mizerne - jak na ostatnie dni - obroty. Nie mniej, nawet wzrost przy małych obrotach jest pozytywnym zjawiskiem. Trudno mówić o wspinaczce po ścianie strachu, bo ten strach w ostatnich dniach zaczyna znikać, ale nastroje dalekie są od euforycznych, a WIG20 zaliczył czwartą sesję wzrostu z rzędu. Po raz ostatni taką serię WIG20 notował w połowie stycznia (wtedy także odbijał od 3150 pkt przy niskich obrotach).

Żeby było jeszcze ciekawiej - mWIG40, który zastąpił MIDWIG i sWIG80 (do piątku - WIRR) zanotowały dziś historycznie rekordowe poziomy.

GIEŁDY W EUROPIE


Wiadomością dnia na europejskich giełdach były spekulacje na temat wielkiej fuzji w sektorze bankowym. Trzeci co do wielkości, brytyjski bank Barclays po poniedziałkowej sesji oficjalnie ustosunkuje się do komentarzy mówiących o połączeniu z holenderskim ABN Amro. Jeżeli transakcja doszłaby do skutku, nowa grupa warta byłaby ok. 80 mld funtów.

W poniedziałek zyskiwały również akcje innych banków: Deutsche Postbank po publikacji dobrych wyników rósł o 3 proc., a Commerzbank o ponad 4 proc., a papierom Deutsche Bank pomogło podwyższenie rekomendacji przez analityków Citibanku i Credit Suisse. W tym tygodniu rynki oczekują na decyzję Fed o wysokości stóp procentowych w USA - w poniedziałek rynki za oceanem zaczęły tydzień na plusie.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: