eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePolacy niechętnie zmieniają bank

Polacy niechętnie zmieniają bank

2007-03-21 09:36

Tylko 10 proc. Polaków w ciągu ostatnich dwóch lat zmieniło bank - wynika z badań, które dla "Gazety Prawnej" przeprowadził PBS DGA. Główną przyczyną takiej decyzji są wysokie opłaty za korzystanie z konta i kiepska oferta. Mobilność klientów bankowych jest nadal niewielka, ale, jak przewidują eksperci, będzie rosła.

Przeczytaj także: Polacy zadowoleni ze swoich banków

Odsetek Polaków korzystających z banków jest dużo niższy niż w innych krajach UE - tylko 67 proc. Polaków w ciągu ostatnich dwóch lat korzystało z usług banku. Najwięcej osób w tej grupie ma rachunek osobisty, a prawie połowa spłaca kredyt lub pożyczkę.

Według różnych badań odsetek osób, które w ogóle nie korzystają z usług bankowych, oscyluje wokół 40 proc. To dużo więcej niż krajach Europy Zachodniej, gdzie 95 proc. społeczeństwa korzysta z produktów bankowych. Nie we wszystkim musimy gonić inne kraje UE. Są obszary, w których jesteśmy w czołówce, np. pod względem szybkości realizacji przelewów bankowych.

Wędrówkę klientów rozpoczęło refinansowanie kredytów hipotecznych. Można się spodziewać, że klienci zaczną częściej przenosić także rachunek osobisty. Na razie jednak banki nie nagradzają za lojalność. Lepsze oferty dostają nowi, a nie dotychczasowi klienci.

Od zmiany banku powstrzymują głównie trudności i formalności, choć przyznaje to nieco ponad 20 proc. respondentów. Dowodem obrazującym tę tezę są wyniki banków, które uprościły procedurę przy przechodzeniu klientów.

Ponad 60 proc. ankietowanych uważa, że otrzymanie pożyczki w banku jest łatwe, a tylko 20 proc. jest przeciwnego zdania. Faktycznie w ostatnich kilku latach dostępność kredytów zarówno hipotecznych, jak i gotówkowych czy kart kredytowych znacznie się zwiększyła. Banki są skłonne pożyczać coraz większej grupie klientów i coraz wyższe kwoty. Dostępna wysokość kredytu hipotecznego przy średnim wynagrodzeniu wyniosła 301 tys. zł, o 20 proc. więcej niż rok wcześniej.

oprac. : Grzegorz Gacki / Polska.pl Polska.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: