Trwa hossa małych spółek
2007-03-21 12:16
Przeczytaj także: Raporty makroekonomiczne nie miały wpływu na rynki
Poniedziałkowe umocnienie złotego, wynikające w dużej części z wzmocnienia słowackiej korony (Słowacy dostali zgodę UE na przesunięcie parytetu w ERM2 o 8,5 procent w dół), musiało we wtorek na początku dnia sprowokować korektę osłabiającą naszą walutę.Było to tym łatwiejsze, że bank słowacki interweniował na rynku, osłabiając koronę. Być może przysłużył się tej korekcie członek RPP, profesor Dariusz Filar, który powiedział, że im wcześniej Rada zareaguje na rosnącą presję inflacyjną, tym zacieśnianie polityki pieniężnej będzie mniejsze. Nie było w tej korekcie jednak niczego nadzwyczajnego. Można powiedzieć, że rynek zastygł. Nawet wzmocnienie jena nie wywołało ożywienia.
W środę teoretycznie spore znaczenie dla rynku walutowego może mieć przetarg obligacji pięcioletnich, uważanych za najbardziej wiarogodny wskaźnik stanu rynku długu. Jednak czekanie na posiedzenie FOMC nie pozwoli naszej walucie na poważniejsze reakcje. Tak naprawdę losy złotego i innych walut rozstrzygną się dopiero po 19.15, kiedy to gracze rozstrzygną, jak chcą interpretować treść komunikatu FOMC.
Popatrzmy teraz na GPW. Wtorkowe otwarcie sesji przyniosło korektę fixingowego wzrostu indeksów z poniedziałku. Wydawało się, że nie było to jednak nic poważnego, bo gracze po prostu czekali na rozwój sytuacji, a wtedy popyt odsuwa się w dół. Jednak stałe pogarszanie sytuacji na giełdach europejskich, doprowadziło już przed południem do jednoprocentowego spadku. Publikacja, wcale nie tak znowu jednoznacznych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości, skalę spadków zmniejszyła, ale było to zmniejszenie nieznaczne i szybko zniknęło, jak tylko jen zaczął się wzmacniać. Koniec sesji był jednak po prostu nijaki. Zmiany indeksów były kosmetyczne i nic nieznaczące.
Trzeba jednak zauważyć, że mWIG40 naruszył już szczyt wszech czasów, indeks cenowy go już dawno pobił, a WIG nadal jest w kanale trendu wzrostowego. Tylko WIG20 się ociąga, ale i na niego powinna przyjść kolej. Indeks w Szanghaju, od którego rozpoczęła się marcowa przecena na giełdach, przez te 3 tygodnie odrobił już wszystkie straty, a nastroje w USA są bardzo pro-wzrostowe. Jeśli nie pojawi się zupełnie nowy impuls, prowokujący do wyprzedaży akcji, to i u nas WIG20 będzie rósł. Być może nawet dzisiaj nie będzie czekał na FOMC, a gracze postanowią wyprzedzić to wydarzenie, tak jak wczoraj zrobili to Amerykanie.
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion