eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeNa GPW rekordy wszech czasów

Na GPW rekordy wszech czasów

2007-03-22 19:16

Przeczytaj także: Fundusze inwestycyjne zakupiły mniej akcji


Waluty


Na rynku walutowym dziś spora zmienność. Najpierw dolar tracił na wartości, a euro wyceniano w ciągu dnia nawet na 1,34 USD - najwyżej od dwóch lat. Inwestorzy uznali, że skoro Fed nie będzie już podnosił stóp procentowych, a Europejski Bank Centralny owszem, to lepiej mieć w portfelu euro, niż dolary. Po południu jednak kurs euro spadł do 1,336 dolara.

Jen nadal spada wobec euro (dziś o 0,3 proc.), ale pozostaje stabilny do dolara.

Umocnienie euro do dolara ma swoje przełożenie na nasz rynek - kurs "zielonego" spadł u nas do 2,89 PLN, euro kosztuje poniżej 3,87 PLN, a frank wyceniany jest na 2,39 PLN. Przełamanie przez franka tego poziomu miałoby średnioterminowe konsekwencje - frank mógłby nadal spadać wobec złotego, aż do poziomu 2,25 PLN.

Minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że Polska będzie gotowa wprowadzić złotego w korytarz wahań ERM2 w 2010 roku.

Surowce


Miedź w czwartek po południu była o 2 proc. droższa, niż dzień wcześniej - za funt metalu płacono 308 USD. BHP Billiton kontrolujący kopalnię Escondida w Chile zamierza zainwestować w nią dodatkowe środki, aby sprostać rosnącemu popytowi. Jest to reakcja firmy na wczorajszy raport Morgan & Stanley, w którym czytamy, że Escondida wydobywa coraz mniej rudy miedzi. Kopalnia odpowiada za ok. 20 proc. światowego lidera branży wydobywczej. W maju ubiegłego roku ceny miedzi osiągnęły historyczne rekordy, co wynikało z wydobycia metalu niższego od zapotrzebowania, zgłaszanego głównie przez chińskie budownictwo.

Ropa naftowa była wyceniana na ponad 61 USD, tj. o 2,8 proc. więcej niż w środę. Rosnące koszty energii i metali przełożyły się z kolei na wyższą cenę złota, które chroni kapitał przed szybkim wzrostem inflacji. Za uncję płacono 666 USD, lecz analitycy spodziewają się, że w ciągu kilku tygodni poziom 700 USD może być zdobyty.

Kalendarium funduszy


Pogorszenie nastrojów na rynkach finansowych pod koniec lutego nie znalazło odzwierciedlenia w saldzie wpłat i umorzeń jednostek funduszy inwestycyjnych. Z raportu Analiz Online wynika, że do funduszy napłynęło w lutym 3 mld PLN netto, czyli o 800 mln PLN mniej, niż w poprzednim miesiącu. W dalszym ciągu inwestorzy są skłonni do ponoszenia większego ryzyka w zamian za szansę uzyskania ponadprzeciętnych stóp zwrotu, co widać w strukturze wpłat. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się fundusze papierów dłużnych, a najchętniej lokowano oszczędności w funduszach zrównoważonych i aktywnej alokacji. Do akcyjnych funduszy napłynęło ok. 0,9 mld PLN netto. Hitem okazuje się subfundusz Budownictwa i Nieruchomości Plus działający w ramach Parasola ING.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: