Ryzyko kursowe w firmie: transakcje zabezpieczające
2007-04-13 10:21
Przeczytaj także: Hedging a ryzyko kursowe
Nierzeczywista transakcja spot – nowy instrument zabezpieczający
Instrumentem, który wypiera ostatnio standardową transakcję terminową jest nierzeczywista transakcja spot. Zaletą tego instrumentu, w porównaniu do transakcji typu forward, jest zdecydowanie większa elastyczność. Nierzeczywista transakcja spot to instrument charakterystyczny dla platform transakcyjnych. Polega na zawarciu transakcji z rozliczeniem za 2 dni robocze. W sytuacji, gdy firma nie zrealizuje transakcji przeciwstawnej (transakcją przeciwstawną dla kupna jest sprzedaż i odwrotnie), wówczas otwarta pozycja walutowa „przechodzi” na kolejny dzień roboczy. Operacja przedłużenia na kolejny dzień roboczy nazywana jest swapowaniem (lub z ang. roll over). Polega na skorygowaniu kursu zawarcia transakcji o wysokość tzw. punktów swapowych za 1 dzień, kalkulowanych na podstawie różnicy w oprocentowaniu obydwu walut. Operacja swapowania będzie automatycznie powtarzana do momentu zawarcia przez przedsiębiorstwa transakcji przeciwstawnej.
Przykład wykorzystania nierzeczywistej transakcji spot przez przedsiębiorstwo
Przedsiębiorstwo eksportowe spodziewa się wpływu 35 tys. euro w ciągu miesiąca. Dokładna data realizacji płatności przez kontrahenta zagranicznego nie jest jednak znana. Firma może przykładowo zrealizować terminową transakcję sprzedaży z terminem 1 miesiąca. Może również zrealizować nierzeczywistą transakcję sprzedaży spot 35 tys. euro. Pozycja zostaje otwarta do momentu uzyskania wpływu w walucie obcej. Po upływie 2 tygodni firma odnotowała wpływ 35 tys. euro od kontrahenta zagranicznego. W dniu wpływu przedsiębiorstwo sprzedaje w banku euro po bieżącym kursie rynkowym i jednocześnie dokonuje zamknięcia pozycji walutowej w platformie transakcyjnej.
Rachunek w domu maklerskim
Do rozpoczęcia korzystania z platformy transakcyjnej i realizowania transakcji zabezpieczających przed ryzykiem kursowym potrzebny jest rachunek w instytucji finansowej mającej w ofercie taką usługę. Z reguły rachunki takie prowadzone są przez domy maklerskie. Otwarcie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne. Przy otwarciu rachunku wymagane są standardowe dokumenty korporacyjne firmy, czyli odpis z rejestru przedsiębiorców, zaświadczenie o nadaniu numeru NIP i REGON. Procedura otwarcia rachunku jest niezwykle prosta.
Środki zdeponowane przez przedsiębiorstwo na rachunku służą jako depozyt zabezpieczający realizowane transakcje. W momencie zawarcia danej transakcji na rachunku następuje automatyczne zablokowanie kwoty depozytu zabezpieczającego. Wynosi on od 1 do 3 proc. nominału transakcji, w zależności od pary walutowej. Depozyt jest z powrotem odblokowany po zawarciu transakcji przeciwstawnej, czyli zamknięciu pozycji walutowej.
Przeczytaj także:
Ryzyko kursowe: jaki hedging wybrać?
oprac. : Dom Maklerski TMS Brokers