Giełdy azjatyckie: indeksy w dół
2007-04-19 18:31
© fot. mat. prasowe
W pierwszym kwartale PKB Chin wzrósł o 11,1 proc. czym przebił oczekiwania analityków, którzy spodziewali się wartości zbliżonej do 10 proc. Mimo pozytywnego w końcu wyniku, inwestorzy reagowali nerwowo.
Przeczytaj także: Chiny: Znaczny wzrost PKB?
Już rano indeks giełdy w Szanghaju spadł o 4,5 proc., traciły też inne indeksy giełd azjatyckich, umacniał się jen, taniała ropa i miedź. Reakcja zaskakująca, jeśli wziąć pod uwagę dane, którymi się kierowano.Inwestorzy doszli do wniosku, że Bank Ludowy Chin może podnieść stopy procentowe, gdyż razem z PKB wzrosła także inflacja - do 3,3 proc. i właśnie ten czynnik wypłoszył ich z rynku. Logika takiego rozumowania była nieco zaskakująca, po południu rynki finansowe otrząsnęły się z pierwszych emocji. Jen ponownie zaczął drożeć, a indeksy giełd w Europie odrobiły część poranych strat.
SYTUACJA NA GPW
W czwartek po euforii na warszawskiej giełdzie związanej organizacją Euro2012 w Polsce i na Ukrainie nie było śladu. Inwestorzy nie zwracali uwagi na sprawy lokalne - ważniejsza okazała się sytuacja na zagranicznych giełdach, gdzie od rana akcje traciły na wartości. Indeks szerokiego rynku WIG obniżył się na koniec dnia o 0,7 proc., a WIG20 spadł o 1,1 proc. Warto podkreślić jednak, że handel był znacznie mniej intensywny niż dzień wcześniej - obroty były o ponad 1,1 mld niższe niż w środę i wyniosły 1,8 mld PLN, z czego na KGHM przypadło 243 mln PLN. Indeks małych i średnich spółek mWIG40 stracił jedynie 0,25 proc., ale nie należy przykładać do tego wielkiej wagi, ponieważ wartość akcji, które zmieniły właścicieli była w czwartek o połowę mniejsza niż na poprzedniej sesji.
Spółki sektora budowlanego pomogły obronić się przed głębszą przeceną - WIG-budownictwo był jedynym branżowym indeksem, który nie spadał.
fot. mat. prasowe
GIEŁDY W EUROPIE
fot. mat. prasowe
Przeczytaj także:
Warszawska giełda mocno zareagowała na sankcje
oprac. : E. Szweda, Ł. Wróbel / Open Finance
Więcej na ten temat:
komentarz giełdowy, WIG20, giełdy światowe, obroty akcjami, prognozy giełdowe, komentarz walutowy, surowce