GPW: WIG, WIG20 i MWIG40 ustanowiły nowe rekordy
2007-04-23 11:08
Przeczytaj także: Poznaliśmy kwietniowy indeks Fed
Kolejne rekordy indeksów na GPWW piątek rynek walutowy podjął nieśmiałą próbę realizacji zysków, ale bardzo szybko pozytywne nastroje przeważyły i kursy walut znowu zaczęły spadać. Nie miało to nic wspólnego z zachowaniem kursu EUR/USD. Podobnie zachowywał się węgierski forint. Takie zachowanie potwierdzało tezę mówiącą o zwiększonym zaangażowaniu kapitału zagranicznego. Niczego nie zmieniły dane makroekonomiczne. Były bardzo dobre, bo dynamika marcowej produkcji wzrosłą o 11,3 procent. (w granicach oczekiwań), a inflacja PPI o 3,2 procent (też prawie tak jak oczekiwano).
W końcu dnia złoty bardzo wzmocnił się do euro i nieznacznie do dolara, co przed weekendem, po tak długim okresie spadku, było ewenementem. Pokazuję to jak duża jest siła naszej waluty. Muszę bardzo zmartwić eksporterów i ucieszyć kredytobiorców z kredytami walutowymi – przed EURO 2012 potrzebny będzie jakiś kataklizm, żeby ten trend zatrzymać. Oczywiście możliwe są nawet kilkutygodniowe korekty (szczególnie przy spadku EUR/USD), ale trend będzie ciągle na umacnianie się złotego. Dzisiejsza publikacja danych o inflacji bazowej nie powinna mieć żadnego znaczenia. Nawet, gdyby była ona wyższa od prognoz to rynki nie zareagują, bo podwyżka stóp jest już zawarta w cenach akcji i w kursie walut.
Na rynku akcji piątek też rozpoczął się optymistycznie. Indeksy rosły w ślad za ich odpowiednikami w Eurolandzie. I tutaj widać było, że wchodzi kapitał zagraniczny, bo bardzo podobnie zachowywał się węgierski BUX, który ustanowił nowy rekord wszech czasów. Podobnie zachował się nasz WIG20, który w okolicach południa zaatakował szczyt. Liderami były KGHM i banki, a w sektorze mniejszych spółek szalały akcje spółek budowlanych. Po otwarciu sesji w USA, kiedy nasz rynek zobaczył euforyczne wzrosty indeksów, skala zwyżki się zwiększyła, a indeksy WIG, WIG20 i MWIG40 ustanowiły nowe rekordy wszech czasów.
Nasz rynek, w odróżnieniu od europejskich i amerykańskich, nie jest jeszcze technicznie wykupiony, więc euforia może trwać, ale gdyby indeksy w Eurolandzie zaczęły się korygować to i u nas zobaczymy podobny ruch. Piątkowy, czteroprocentowy wzrost ceny ropy powinien dzisiaj pomóc naszemu sektorowi paliwowemu, co jest już sporym plusem. Gdyby jednak dzień rozpoczął się dużym wzrostem indeksów to w pierwszej części sesji zobaczymy jeszcze realizację zysków, a koniec będzie zależał od tego, co będziemy widzieć na rynkach Eurolandu i USA. Pamiętać trzeba, że rozpoczynamy tydzień przed „wielką majówką”, co sprzyjać będzie realizacji zysków. Nie rozpocznie się ona w piątek, ale dużo wcześniej.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion